sanatoorium 26.03.02 / Kopsuhaigused

Külastaja küsib:

Tere!

Kavatsen oma 4-aastase tütrega Toila sanatooriumisse minna. Alates sellest, kui ta kolmeaastaselt lasteaias hakkas käima on ta väga sageli haige. Alguses oli tihti (iga kuu) nohu. Suvel (kui lasteaeda polnud) haigusi ei olnud kuigi elasime aktiivset elu ja käisime sageli meres ujumas. Septembrist algas kõik jälle. Nüüd juba põhiliselt bronhiidid. Detsembris diagnoosis perearst bronhiidi ja kirjutas välja Ilosone ja RhinoBronti. Kolme päeva pärast oli laps nii haige, et läksime ise haiglasse ja seal diagnoositi kopsupõletik. Haiglas olime 7 päeva, neljandal päeval pärast kojujõudmist hakkas lapsel kõrv valutama (esimest korda elus). Kurgu-nina-kõrvaarst tegi kontrastainega röngtenpildi ja soovitas võimalikult kiiresti adenoidi lõigata. Samas õpetas ta ka lapse korralikult nuuskama. Teised arstid pole sellest kunagi lähemalt rääkinud. Muidugi võib öelda, et ema peab ise teadma, et nuusata tuleb, aga kui seda räägib lapsele arst, kes seda samas temaga ka harjutab ja teda kiidab, siis on see ju hoopis teine asi. Adenoidi operatsioon on nüüdseks tehtud. Sellest, kuidas meie riigis sellele opile pääsemisega lood on, võiks ma juba raamatu kirjutada. Lood on katastroofilised! Peale oppi oli laps 3 nädalat kodus. Siis sai lasteaias olla 5 päeva ja bronhiit. Lapse perearst (lastearst), kes on küll targa näoga, suurte kogemustega ja väga kena inimene, ei räägi kunagi ise eriti midagi. Kirjutab atibiootikumi ja siirupi, kõik. Paranemine on alati nii pikaajaline, et mulle tundub, et ka ilma rohuta saaks selle aja peale terveks. Teha lastud nalüüsid/röngtenpildid võib vist ühe käe sõrmedel üles lugeda. Kopsupõletikuga haiglasse jõudsime me ainult seetõttu, et läksime sinna ise, sest palavik oli 39, samas kui kõha-nohu polnud üldse hull. Kuna ta haiglas oli juba teisel päeval täis elurõõmu, kahtlustan et me oleme võib-olla ennegi kopsupõletikus olnud, ilma et seda oleks diagnoositud. Arsti vahetamine teise lastearsti vastu pole mõeldav, sest meie väikelinnas on neil neljal (?) ühine ooteruum!!!

Kuna jutt läheb liiga pikaks, üritan teha konkreetsemalt. Kuna olen nüüd ära näinud, kui oma lapsele meditsiiniabi tahta on kuldvõimalus selle saamiseks oma rahast seda finantseerida, olen otsustanud ise sanatooriumituusiku osta. Seoses sellega palun Teie nõu, kui kaua peaks seal viibima ja milliseid teenuseid soovima. Paraku on ka sanatoorium äriühing ja seega on ikka pisuke kartus, et seal soovitatakse protseduure lähtudes hinnakirjast, mitte meie vajadustest.

Kinnitan Teile, et mulle tegelikult üldes ei meeldi oma lapse haigust kurta. Arsti juures tulevad mul lausa pisarad silma. Aga siinkohal täidate ju Teie ka usaldusisiku rolli, Teie ei näe mind ega mina Teid.

Olen ette tänulik ja soovin Teile edu maailma tänuväärseimas töös.

Päiksekiire ema

Arst vastas:

Hille Lill

dr Hille Lill

Pulmonoloog

TÜK Kopsukliinik

Teie kiri läks mulle väga südamesse, kuna olen ka ise ema ja alles siis arst. Minu lapsed on küll vanemad, 10 ja 14. aastane, kuid väikelaste haigused ja probleemid on veel meeles. Kahjuks ei ole ma erialaliselt lastehaigustes nii pädev, sest olen täiskasvanute kopsuarst ja seega kogemus laste ravimisel on vähene. Küll aga soovitaksin Teil enne sanatooriumituusiku ostmist konsulteerida lastepulmonoloogiga ja täpsustada, miks lapsel siiski esinevad sagedased bronhiidid, kas ei ole tegemist allergiaga. Allergilisi probleeme esineb väikelaste hulgas sageli. Olen seda meelt, et eelkõige siiski täpne diagnoos ja ravi ja alles siis alternatiivravi võimalused. Soovitaksin Teil pöörduda Tartu lastekliiniku kopsuarst-allergoloogi vastuvõtule. Ise ei oska ei kiita ei laita sanatooriumi mõtet, sest nii palju on lahtisi küsimusi Teie lapse haiguste osas.

Tervitades,

Hille Lill

Kui otsustate Tartusse konsultatsioonile tulla, siis võin ka edaspidi nõu anda.