Haigutamise häired 04.03.02 / Kopsuhaigused

Külastaja küsib:Dr. Hille LillTereSattusin lugema Teile esitatud küsimusi ja vastuseid. Ühe küsija (Kristi. D) sümptomites tundsin ära ka enda omad. Ka mind vaevavad periooditi pidevad haigutamise hood. Need juhtuvad mul paari kuu kaupa. Ma lihtsalt pean pidevalt haigutama vastasel korral on selleine hapniku puuduse tunne. Kui haigutamine oleks veel lihtne nii, et haigutad ära ja kõik, kuid tihti hakkad haigutama kuid ei saa seda lõpuni viia ja siis pead seda uuesti ja uuesti proovima mis on üsna ebameeldiv. Kõige suuremad hood on õhtuti voodis olles kui tahaks magama jääda, siis on kõige suurem õhu puudus.

Käisin kontrollimas kas on ehk astma kuid seda ei ole. Siis arvas perearst, et ehk on see mul samuti stressist ja väsimusest kuigi olen juba kolmandat nädalat puhkusel ja väsimust ei tohiks olla, magan hästi jne.. Olgu ükskõik milline päev aga haigutamine jääb samaks, mingi hetk see lihtsalt kaob ja nii on kestnud juba paar aasta.

Arst määras mulle ka mingisuguseid rahusteid, kui ma ei eksi siis seda sama Xanaxit mida soovitasite eelmisele küsijale ja ei mingit efekti.

Tundub siiski, et haigutamise tõelisi põhjusi on arstiteaduses veel vähe uuritud.

Ette tänadesAlari

Arst vastas:

Hille Lill

dr Hille Lill

Pulmonoloog

TÜK Kopsukliinik

On õige küll, ma ei oska Teile seda ära selgitada. Eeldan, et olete noor inimene ja mingit haigust ei põe. Soovitan mõelda, kas ninahingamine on ikka vaba, kas ei esine polüüpe või muud takistust ülemistes hingamisteedes. Tegelikult on haigutamine üks sügav sissehingamine, millele järgneb lühike hingekinnihoidmine sissehingamise lõpus. Nii kindlustatakse ka kopsude alumiste osade korralik ventilatsioon. Ehk on teie tavahingamine, mis on reflektoorne, tahtest sõltumatu tegevus, liiga pinnapealne ja nii ongi aeg-ajalt vajadus sügavama hingamise järele. Võiksite proovida selle perioodi ajal aktiivselt teha hingamisharjutusi, eriti kui Teil on veel istuv tööviis siseruumis.

Ainult arvan, aga tegelikult ei tea ma Teie haigutusperioodide põhjust. Kui leian aega, püüan otsida kirjandust selle kohta.

Kas see arutelu oli kasulik?

Nõuanded teemal: Kopsuhaigused

Veel kord küsimus haigutamises

Tere

Lugesin siin teie vastus aastast 2001 seoses haigutamisega. Paistab et ka minul on sarnased vaevused periooditi.

Käsin seose selle probleemiga arsti juures juba 8-7 aastat ...

Hille Lill

Vastas dr Hille Lill

Haigutamise põhjus on siiani müsteeriline, on tehtud vähe uuringuid, kuna enamike inimeste jaoks ei ole haigutamine probleemiks. Haigutavad kõik- linnud, enamik imetajaid, beebid, lapsed, täiskasvanud; ...

Loe edasi

õhupuudus?

Tere.Mind on viimastel nädalatel hakanud piinama hood millest ma nagu isegi aru ei saa.Põhimõtteliselt nagu õhupuudust ei ole ja hingata ka raske ei ole aga miskipärast ma tahaks kogu aeg sügavalt sisse ...

Hille Lill

Vastas dr Hille Lill

Hingamine on reflektoorne tegevus, sügav sissehingamine ja haigutamine võivad olle tingitud teadlikust vajadusest paremini ventileerida ka kopsu alumisi osasid. Haigutamise lõpus tunnete, kuidas vahelihased ...

Loe edasi


Vaata kõiki nõustamisi