Rindkere PA rö 23.03.15 / Kopsuhaigused

Külastaja küsib:

Kuu aega esinenud raske sissehingamine. Perearst pani diagnoosiks depressioon. Lasin teha tasuliselt täis verepildi- korras kõik näitajad. Lasin teha ka röntkeni. Vastus: Diafr. kuplid ja basaalsed pleurasiinused on normis. Hiiluste vari tavalise laiusega, hiilused struktuursed. Vas. alaväljas südamevarju foonil piirdunud suhtel intensiivne kaldes horisontaalsuunaline lisavari ca 28x12mm- tõenäol. summatsioon lubjastunud roidekõhrest (4 roie). Muidu kopsuväljad normotransparentsed, koldelisi (sealh. infiltrat.)varjustusi ei ilmne. Kopsujoonis iseärasusteta. Röntgenleius ei ole viiteid aktiivsele ega läbi tehtud tuberkuloosile, muuhulgas ei ilmne lubjastunud granuloome ega pleura armistumist. Keskvari (sealh südame vari) normipärase laiuse ja konfiguratsiooniga. Luuline rindkere iseärasusteta. Arvamus: Leid normis. Vas. allväljas südamevarju foonil ilmnev tihe piirdunud varjustus on tõenäoliselt summatsioon lubjastunud roidekõhrest.

Arst vastas:

Hille Lill

dr Hille Lill

Pulmonoloog

TÜK Kopsukliinik

Kuna ise pole kopsupilti näinud, siis vastust tuleb võtta veidi kriitikaga, aga soovitan siiski kontrollida, kas lisavari on ikka summatsioon. Tavapilt väga täpset interpretatsiooni ei võimalda. Mõnikord on abi sellest, kui võrrelda varasemate uuringutega, summatsioonvari roidekõhrest esineb tavaliselt ka varasematel uuringutel. Nii saab välja lülitada muu patoloogia. Arvan, et täpsustavad uuringud on vajalikud.