Mükoplasmasse nakatumine 29.09.11 / Kopsuhaigused

Külastaja küsib:

Tere.

Meie töö juures jäid 3 inimest (kõik töötajad) nädalaste vahedega haigeks. Algas kurguvaluga ja nohuga, mis läks üle köhaks. Haigus on tänaseks kestnud 4 nädalat, on läinud natuke paremaks, kuid päris terveks ei ole saanud keegi. Arst diagnoosis minul mükoplasma ja määras antibiootikumid. Mina jäin haigeks teisena neist 3-st. Oleksid mõned küsimused, millele vastuste eest oleksin väga tänulik. Kas kõik sama kollektiivi inimesed peaksid käima ära arsti juures või võib loota paranemisele aja jooksul arsti sekkumata? Kas inimene, kes ei ravi end, kuid kelle haigussümpotid kaovad jääb nakkuse kandjaks ja võib omakord teisi, sh. ka mind uuesti nakatada? Mulle tundub, et oleme kõik ka haigusetekitajad koju, oma pereliikmetele toonud. Kas nemad vajavad ravi ja uuringuid? Praegu ravivad käsimüügi ravimitega. Sama inimese käest arvan, et sain ka nakkuse 2009 aastal. Tol korral mükoplasmale ei uuritud, raviti antibiootikumidega.
Kuid tulevikus end selle rõveda haigustekitaja eest kaitsta? Ette tänades.

Arst vastas:

Hille Lill

dr Hille Lill

Pulmonoloog

TÜK Kopsukliinik

Mükoplama pneumoonia on üks bakter paljude teiste seas. Ei ole tegemist mingi "rõveda" tekitajaga ja hirmuks ei ole põhjust. Mükoplasmale uurimine ilmselt tähendab seda, et veres on leirud bakterivastased antikehad. Nende alusel diagnostika on ebatäpne ja retrospektiivne. St. et kui antikehad leitakse, siis me ei tea, millal oli mükoplasma haiguse põhjustajaks. Antikehad jäävad püsima pikaks ajaks. Teie poolt kirjeldatud sümptomid iseloomustavad ülemiste hingamisteede ägedat haigestumist, mis üsna sageli põhjustatud hoopiski viirustest. Köha võib mõnikord jääda püsima pikemaks ajaks, mis on põhjustatud bronhide ülitundlikkusreaktsioonist . Kindlasti mitte ei pea kõik sama kollektiivi liikmed minema arsti juurde . Arsti juurde peab pöörduma siis, kui esinevad haigusnähud, mis ei vaibu/möödu 2-3 nädala jooksul. Kindlasti tuleb arsti juurde minna siis, kui esineb kõrge palavik, mis ei alane 3 päeva jooksul. Kui haigusnähud mööduvad, siis inimene ei ole mingi nakkuskandja ja teisi ei nakata.Tegemist ei ole ohtliku nakkushaigusega. Sageli mükoplasma põhjustabki tavalise külmetushaiguse sümptomitega ja köhaga esinevat haigestumist. Kui teil ei ole temperatuuri tõusu ja köha on juba vaibumas, siis võib eeldada, et haigus on taandumas ja muretsmiseks ei ole mingit põhjust. Ägeda nohu ja köhaga haige võiks mõne päeva kodus põdeda või nina-suumaski kanda, sest eks haigustekitajad levi ikka piisknakkuse teel. Arst ei saa diagnoosida teil mükoplasmat, kuna see on bakter, mis põhjustab haigusi nagu seda on äge ülemiste hingamisteede infektsioon, bronhiit, kopsupõletik jne.