Diagnoositud kopsude sekvestratsioon 16.05.11 / Kopsuhaigused

Külastaja küsib:

Olen 20. nädalat rase. Käisin anatoomia uuringul. Seal tuvastati lapsel paremas kopsus alasagaras 2.65*2.22*2.36 cm kopsukoe sekvestratsioon. Seal kogu seda infot kuuldes oli suur šokk. Soovitati internetist selle haiguse kohta lugeda, kuigi infot selle haiguse kohta tundub olevat vähe või ma ei oska õigest kohast otsida. Kas Te palun võiks selle haiguse kohta anda infot? Otsustasin igaljuhul rasedusega jätkata, kuigi kardan, mis minu last ees ootab, kui ta siia ilma selle haigusega sünnib?
Ette tänades. S.

Arst vastas:

Hille Lill

dr Hille Lill

Pulmonoloog

TÜK Kopsukliinik

Bronhopulmonaalne sekvestratsioon on harva esinev kopsu arenguanomaalia. See on mittefunktsioneeriv kopsusegment, millel ei ole ühendust normaalse brohiaalpuuga, aga on olemas süsteemne verevarustus. Tegemist on sileda kontuuri ja hästi piirdunud pehmekoelise moodustisega, mis ei sisalda õhku. Eristatakse sagarasiseseid ja sagaraväiseid sekvestreid. Sagaraväline sekvester ehk lisasagar tekib kopsude arengu käigus. Enamik sekvestreid on siiski sagarasiseseid ja suurem osa neist diagnoositakse täiskasvanueas. Sagaraväline sekvester on enamsti mittesümptomaatiline ja diagnoositakse imikueas. Sekvestrid võivad hiljem infitseeruda ja põhjustada kliinilisi sümptomeid. Ravi on kirurgiline. Prognoos on hea, kui ei esine kopsualaarengut ja muid anomaaliaid. Täheldatakse ka sekvestri mahu vähenemist ja ka kadumist enne sündi. Vastsündinueas võivad avalduda kliinilised sümptomid aga need võivad ka puududa.
Edu ja olge lootusrikas!