Kauakestev köha ja väsimus 07.10.10 / Kopsuhaigused

Külastaja küsib:

Tere,
Probleem sai alguse üle 2,5 aasta tagasi. Valud paremal pool rindkeres, pidev rögaeritus, väsimus, mõnikord harva ärritusköha. Perearst suunas kopsuarstile. Spiromeetria ja kopsupilt korras. Rögas oli mükobakterite tase liiga kõrge. Arst määras kahenädalase antibiootikumide kuuri, sümptomite püsimisel käskis tagasi pöörduda. Seda ma ka tegin. Arst väitis, et sümptomid oleks pidanud kaduma ja suunas mind hoopis söögitoru uuringule, mis oli korras. Röga proovi uuesti ei võetud.
Möödunud on üle 2,5 aasta, kuid kaebused on kõik jäänud. Lisandunud on kipitustunne silmades, öine käte suremine ja küünarliigesed valusad, nahk kätel kahvatu hallikas-valge, päevane väsimus, kohatine nõrkus, uimasus, ärritusköha esineb endiselt harva. Nende muredega pöördusin taas perearstile sellel kevadel. Uriini- ja vereanalüüs korras, kopsupilt ka ok. Lisaks käidud kõhukoopa ultrahelis ja gastroskoopias, kus avastati kaksteistsõrmiksoole põletik. Sellele viitavaid vaevusi mul ei esinenud. Läbisin arsti poolt määratud ravikuuri, lootes, et midagi muutub, kuid kõik jäi samaks.
Kas näete nende sümptomite vahel mingit seost? Mida peaksin edasi tegema? Perearsti arvates olen täiesti terve ja täiendavaid uuringuid ei vaja.

Arst vastas:

Hille Lill

dr Hille Lill

Pulmonoloog

TÜK Kopsukliinik

Näen seost mao-söögitoru patoloogia ja köha vahel, kuna see on üks kroonilise köha põhjusi. Ja seda isegi siis, kui kaebusi kõhu poolt ei esine. Lause, et rögas oli mükobakterite tase väga kõrge, on mulle täiesti mõistetamatu. Arvan ,et eksisite, ehk määrati veres mükoplasma pneumoonia antikehad? Aga produktiivse köha korral (ehk rögaerituse korral )tasub materjali tekitajale uurida küll. Kui teil on küsimusi, siis tasuks uuesti kopsuarsti poole pöörduda