teadvuse kadu 02.05.10 / Kopsuhaigused

Külastaja küsib:

Mul on probleem isaga (49. a ja suitsetaja juba 29 aastat). Nimelt oli 2 kuud tagasi intsident, kus isa nagu tõmbas söömise ajal midagi kurku ja kaotas ka kohe teadvuse. Õnneks sai ema tal kähku toidu suust välja ja teadvus tuli tagasi, kuid isa ei saanud juhtunust üldse aru, ta ei mäletanud mitte sekunditki juhtunust. Sellele järgnes kuu aja pärast ka teine kord, kus samamoodi söömise ajal isa lihtsalt enam ei hinganud ja läks näost siniseks ning kaotas ka koheselt teadvuse. Seekord läks hingamisteede vabastamisele kauem aega. Mõlemal korral sõi isa erinevat toitu ja teadaolevalt ei ole tal ühtegi allergiat. Murelikuks teeb mind see, et miks ta kohe teadvuse kaotab?
Küsimus oleks, et kas oskate selle jutu põhjal öelda, millisele uuringule oleks vaja minna? RÖ on 2 aastat tagasi kopsust tehtud ja oli korras.
Kas lisaks spirogrammile oleks mõistlik teha ka KT näokoljust ja kopsudest? Kas see üldse näitaks midagi?
Mina mõtlesin, et võib-olla oleks vaja jälgida ka saturatsiooni.
Võib-olla oskate öelda, mis võiks sellist seisundit põhjustada?

Arst vastas:

Hille Lill

dr Hille Lill

Pulmonoloog

TÜK Kopsukliinik

Kindlasti on vaja teha täiendavad uuringud: värske kopsude rö-uuring, hingamise funktsionaalsed uuringud;bronhiaalpuu ja söögitoru-mao uuringud. Ka kurguarsti konsultatsioon oleks soovitav. KT vajadus ja saturatsiooni jägimise vajadus selgub peale esmasid uuringuid