Kopsutuberkuloos 17.01.10 / Kopsuhaigused

Külastaja küsib:

Tere!
Mu 20-aastasel pojal avastati kopsutuberkuloos. Ta on haiglas ravi saanud 3 nädalat. Lugesin kopsutuberkuloosi kohta, et kuni 4 nädala möödudes ravi algusest on nakkusoht teistele minimaalne. Kas on võimalik, et jätkame sama raviga edasi kodus (süst ja tabletid) ja anname analüüsid kopsukliinikus? Kas poeg on teistele siis veel nakkusohtlik?
Kõigil, kes puutusid mu pojaga kokku, oli kopsupilt korras ja tuberkuloosi ei leitud. Ka 4-aastasel õetütrel oli kopsuproov käel korras ja röntgen ka. Arst siiski soovitas vaatamata korras proovidele teha tüdrukule profülaktiline tuberkuloosiravi 3 kuud. Mida arvate sellest? Oleme tõsiselt kahtleval seisukohal, sest üks kopsuarst arvas, et niisugust profülaktikat kasutati vanasti, tänapäeval enam mitte, liiati on proovid korras. Teine aga soovitas kindlasti teha.
Lugupidamisega,
M.

Arst vastas:

Hille Lill

dr Hille Lill

Pulmonoloog

TÜK Kopsukliinik

Jah, kui on tegemist tundliku (!) tüvega bakteriga, siis peale 4-nädalast ravi ei ole haige nakkusohtlik teistele. Ravi saab jätkata ambulatoorselt. Tundliku tüvega haigel selle aja jooksul kaovad tavaliselt ka kaebused kui neid muidugi üldse oligi. Veidi teisiti peab lähenema resistentse või osaliselt tundliku bakteri esinemise korral. Profülaktikat tänapäeval ei rakendata.