vastsündinu BCG vaktsiin 20.04.09 / Kopsuhaigused

Külastaja küsib:

Küsimus vastsündinu BCG vaktsiinist, kuna sünnitusmajas tõenäoliselt ei teki võimalust seda teemat arstiga arutada.

Infolehel on kirjas, et immuunsüsteemi häired, sh. hüpogammagolulineemia on vastunäidustuseks, kuna võib tekkida generaliseerunud BCG infektsioon.

- Esimesel lapsel diagnoositi 6.kuul hüpogammaglobulineemia - kõik antikehad
alumisel piiril.
(Kuni selle ajan oli laps pidevalt väheke haiglane.)
- Mul on endal juba 15a. mingit diagnoosimatud probleemid
(palavik37-37,5 pidev väsimus, pearinglushood, kergesti jään haigeks,
püsiv nohu; aga analüüsid korras; kardan, et see mõjutab ka loodet)
- Mul on olnud ca 10 raseduse katkemist millele pole seletust leitud.
- Hetkel säilitan teist rasedust prednisolooniga,
( hüpotees, et viga minu immuunsüsteemis;
võtasin nii eelmise lapsega, kui ka nüüd 5mg päevas 1-8kuuni)
mis ju ka nõrgestab immuunsüsteemi.

Kui kõik need asjad kokku võtta, sooviksin sündival lapsel enne BCG vaktsiini välistada immuunpuudulikkuse.

Minu küsimused on:
- Kas minu soov, enne vaktsiini immuunpuudulikkus välistada, on mõistlik, või pabistan üle?
- Kas vastsündinul üldse on võimalik teha selliseid immuunsüsteemi analüüse (Igg, Iga jne)?
- Kas võibolla piisaks beebi jälgimisest, et immuunsüsteemi häireid välistada? Ja vaktsineerida siis kui laps on esimesed paar kuud pealtnäha terve?
- kui tõsine haigus on infolehes nimetatud "generaliseerunud BCG infektsioon"? Kas tagajärgi saab vältida ka lapse järgimise ja kiirelt alustatud raviga? (mõtlen, et kui nõ. vaatan sellest võimalikust vastunäidustusest mööda ja lasen kohe peale sündi vaktsineerida)

Tänan ette vastuse eest!

Arst vastas:

Hille Lill

dr Hille Lill

Pulmonoloog

TÜK Kopsukliinik

Mul on kahju, aga ma ei oska teie küsimusele vastata. Kui soovite olla kindel, et tulevase lapsega oleks kõik hästi, siis konsulteerige eelkõige oma günekoloogiga ja kui vaja, siis ka immunoloogiga. Arvan küll, et muretsete üle, sest see, mis oli esimese lapsega, ei pruugi esineda teise lapse puhul. Teie arst ikka teab, missugune on teie jaoks oluline ravim (prednisoloon), igal ravimil võivad olla ebasoovitavad kõrvalmõjud, aga keskenduma peab siiski tähtsaimale probleemile.

Usun, et kõik läheb hästi, ärge muretsega ja usaldage oma arste!