Röga kurgus 14.06.08 / Kopsuhaigused

Külastaja küsib:

On olnud 4 aasta jooksul kaks korda peale ägedat viirushaigust nii,et hommikul läheb järsku hääl ära ja röga on hingetorus ning ma ei suuda seda välja köhida,takistab hingamist ja lähen paanikasse ja ei suuda hingata.Mõlemal korral kutsusin kiirabi,kes käskis röga välja köhida,mida ma ei suutnud.Viidi mind haiglasse,kus pandi hingama ventoliniauru,mille tulemusena tuli esimese köhatusega röga välja ja pärast oli nii nagu poleks mul midagi olnudki.Sellest möödas umbes aasta.Nüüd juba mitu kuud(nii3-4) on hommikuti umbes tund peale ärkamist nagu vajub röga häälepaeltele ja köhatades et seda röga sealt ära saada,läheb hääl ära,kuid samas ajab köhatama ja tekib jälle paanika,kardan,et röga läheb hingetorru.Võtan xanaxit 2 korda päevas,et rahulik olla,aga ikka on hirm.Rõgalahtistid(ACC)ei aita mulle,vaid teevad hullemaks.Perearst saatis kopsuarstile,kuid sinna saan alles augustis,mida ma niikaua teen?Ise tahaks endale osta hingamis-auru aparaati ja ventolini hingata,mul on sellesse usku.Olles paanik on mul hirm,kas pean augustini vastu?Perearst arvas,et mul võib mingi allergia olla.Ise arvan,et astma moodi,miks ma ei suuda röga välja köhida,nagu teised inimesed?Olen 45 a.naine,ülekaaluline ja ka suitsetaja).

Arst vastas:

Hille Lill

dr Hille Lill

Pulmonoloog

TÜK Kopsukliinik

Kirjeldate kroonilise suitsetajabronhiidi sümptome, mis viirushaiguse järgselt võivad süveneda. Samas on teil ka õigus, et tuleb välja lülitada astma esinemise võimalus. Selleks on vaja teha hingamise funktsionaalsed uuringud. Tartu kopsukliinikus on palju lühemad järjekorrad. Seniks võite kasutada ventoliini vajadusel, kui see nii hästi aitas.( perearst saab välja kirjutada). Ehk oleks ka kasu suitsetamisest loobumisel, oleks lootust hommikuse rögaerituse kadumisele.