õhupuudus 17.12.01 / Kopsuhaigused

Külastaja küsib:

Olen 37 aastane mees. Mul on juba umbes 16 aastaselt peale probleeme pea uimasusega. Viimased kuus aastat pole enam töölgi saanud käia. Minu enda tunde järgi on nagu aju hapniku puuduses. Kui puudus väga suureks läheb, siis haigutan lakkamatult aga see ei aita. Ainult pea alaspidi olek pisut aitab. Mul on mõnedel kordadel juhtunud nii, et massaazi ajal(siiski harva) justkui õhukraan keeratakse lahti ja lausa füüsiliselt tunnen kuidas õhk pähe jõuab. Olen siis ahminud õhku nii, et massöörgi on ära ehmatanud. Aga pea on läinud selgeks ja olemine väga heaks. Pärast seda on hingamine olnud mõned tunnid teistsugune ja õhu puudust pole. Siis aga läheb kõik vanasse rööpasse tagasi. Ja ise ei oska ma kuidagi seda teist moodi hingamist teadlikult järgi teha. Ma küll püüan sügavalt hingata aga see ei aita. Ja pidevalt keegi nagu istuks rinna peal. Kuulsin hiljuti raadiost, et suitsumeestel tekib vanemas eas krooniline õhupuudus ja et see tekib vähestel erijuhtudel ka mittesuitsetajatel vist mingi ensüümi vähesusel. Mina suitsetaja pole kunagi olnud. Süda pidi mul väga hea olema aga füüsilise koormuse ajal õhupuudus peas suureneb, jään nagu purju - tasakaal kipub kaduma ja muutun apaatseks. Vaimne pinge ei tule üldse kõne alla - aju jääb kümne minutiga "seisma" ja tekib tugev peavalu. Olen ülitundlik igasuguste lõhnade suhtes - need panevad pea valutama. Mind on uuritud (välja arvatud kopsuarst) aga pole midagi leitud. On räägitud depressioonist, aga antidepressandid on õhupuudust veelgi suurendanud. Mida teha?

Arst vastas:

Hille Lill

dr Hille Lill

Pulmonoloog

TÜK Kopsukliinik

Arvan, et võiksitegi kopsuarsti poole pöörduda, kes küsitleb täpsemalt teie kaebuste suhtes ja teeb vastavad uuringud, et saada selgeks, kas on tegemist kopsuhaigusega. Teie kirjelduse järgi ei oska küll ühtegi diagnoosi kahtlustada.