Suitsetamine 21.05.08 / Kopsuhaigused

Külastaja küsib:

Tere! Kuuldavasti on umbes 25 haigust, mida võib suitsetamine põhjustada.

Olen seadnud oma limiidiks pool pakki nädalas...

Oletame, et keskmine suitsetaja teeb paki päevas (14 korda rohkem, kui mina)

Kas seoses sellega on mu riskid muutunud väga väikeseks või on risk haigestuda siiski suur?
Kas mu šanssid terve püsida on 14 korda paremad ??? :)

(Oletades, et mul tugevat eelsoodumust ei ole... kunagi tegin suviti paki päevas.
Vahepeal pole aastaid suitsu tarbinud)

Magnus

Arst vastas:

Hille Lill

dr Hille Lill

Pulmonoloog

TÜK Kopsukliinik

Ei saa lähtuda printsiibist, et 14 sigaretti vähem võrdub 14 korda parema elukvaliteediga. Arvestame nii, et üks pakk päevas ühe aasta vältel võrdub üks pakk-aastat suitsetamist. Pool pakki nädalas on jämedates joontes 2 sigaretti päevas. 2 sigaretti päevas ühe aasta vältel on 0.1 pakk-aastat suitsetamist. Nii kümme aastat ja jälle 1 pakk-aasta. 10 pakk-aastat ja risk kroonilisse kopsuhaigusesse haigestuda tõuseb järsult. Veel selline fakt, et kõigil suitsetajatel ei teki kroonilist obstruktiivset kopsuhaigust; aga kõik kroonilise obstruktiivse kopsuhaigusega haiged on kas endised või praegused suitsetajad. Seega ka geneetiline eelsoodumus ja muud tegurid jne.