Korduv spontaane pneumotooraks, SS 14.03.08 / Kopsuhaigused

Külastaja küsib:

Tere!

Olen 20.a. noormees. Pole kunagi suitsetanud, pikkust on 1.92m, kaalu 82kg. Olen kõhnapoolne kui mitte kõhn.
Viimased poolteist aastat kogesin korduvaid pneumotoorakseid paremal kopsupoolel. Korduvad õhkrinnad esinesid pooleteist kuni kahe kuu jooksul peale eelmist. Nii, et ühesõnaga selle pooleteist aasta jooksul kogesin ma nii umbes 8-10 õhkrinna seisundit. Enamus pneumotoorakseid olid kergekujulised, mis ei vajanud ravi. Korra olin dreenitud ning veetsin 4 päeva haiglas. Ühegi pnumotooraksi ajal ei esinenud hingamisraskusi ning enesetunne oli täiesti stabiilne.
4 veebruaril toimus toraskoopiline operatsioon parema kopsupoole asjus. Eemaldati võimalikult palju õhukotikesi, et vältida edaspidiseid pneumotoorakseid. Siiamaani on parema poolega kõik korras.
Paar päeva tagasi aga lõi valu vasakusse poolde, eriti õlga, valus on ka kummardades või väga sügavalt sissehingates. Lasin siis kohalikus haiglas teha pildid, vastus - kõik korras. Võibolla on tõesti siis seekordne pneumotooraks niivõrd väike, et jäi kahesilma vahele. Kuid karta on, et see ei viimaseks kuna pooleteist aasta eest tehtud CT näitas vasaku kopsutipus mõndasid subpleuraalseid bullasid.
Jaanuaris olin Tallinna Keskhaiglas uuringutel, kus kahtlustati Marfani sündroomi. Kuid EHHOK oli olulise patoloogiata. Sealt edasi saatekiri reumatoloogi vastuvõtulse Raynoud sündroomi kahtlusega. Reumatoloogi juures tehtud küünevalli kapilaaroskoopia näitas Süsteemse Skleroosi algeid. Reumatoloog ei julgenud veel paika panevaid järeldusi teha SSi asjus, kuid kirjutas välja 2,5mg Felodipinum tabletid Sekundaarse Raynoud raviks.
Olen lugenud netist, et harvadel juhtudel võib pneumotooraks olla põhjustatud SSist. Reumatoloog arvas, et SS ei põhjusta pneumotooraksit, tema arvamust jagas ka kopsuarst. Mida arvate teie ?
Milline on tõenäosus fibroosi kui ka teiste kopsuhaiguste tekkeks SSi korral
ning millised on üldse väljavaated SSi korral kui esinevad sellele iseärased kopsuhaigused?

Suured tänud!

Arst vastas:

Hille Lill

dr Hille Lill

Pulmonoloog

TÜK Kopsukliinik

Antud juhul on pneumotooraksi põhjuseks olnud bullad, mistõttu teostati torakoskoopiline operatsioon. Noortel pikkadel saledatel meestel võib õhkrind tekkida ilma põhjust leidmata. Seetõttu ei saa kuidagi arvata SS selle põhjuseks, seda enam, et diagnoos pole ju kinnitust leidnud. Ka peale bullade pole kopsus ju muid muutusi leitud. SS ei saa pidada õhkrinna tekke põhjuseks Teie poolt kirjeldatu põhjal.

Kas see arutelu oli kasulik?

Nõuanded teemal: Kopsuhaigused

Pneumotooraks

Tere!

Esitasin ka teile eelnevalt küsimuse: kood: 51854
Veebruari kuus teostati mul parema poole korduva pneumotooraksi toraskoopiline operatsioon.
Sel kevadel aga esines juba ...

Hille Lill

Vastas dr Hille Lill

Kui tavaülesvõte ei näita pneumotooraksi olemasolu, siis seda pole või on see minimaalne ja resorbeerub enamsti iseeneslikult. Ei ole otstarbekas minna nõutama kohe kompuuteruuringut, kuna tuleb meeles ...

Loe edasi

Pneumotooraks

Tere.Selline küsimus-1sept. õhtul tehti Kuressaare haiglas peale traumat(täpselt ei tea kas käe-või jalalöök rindkeresse) kompuutertomograaf kuna hingamisel olid teravad valud vasakus külje.
Tulemused ...

Hille Lill

Vastas dr Hille Lill

Perearsti soovitus on õige, väga väikeste pneumotooraksite puhul ongi raviks säästev reziim ja jälgimine. Ka valu ravi on sümptomaatiline, nagu seda perearst soovitas.

Loe edasi

kopsus "mull" lõhkenud

Tere,

pöördun murega.Nimelt viisin eile oma abikaasa haiglasse, kuna tal tekkisid hingamisraskused. Muidu on ta sportlik ja hea füüsisega. Haiglas tehti röntgen ja tuvastati , et tal on kopsus ...

Hille Lill

Vastas dr Hille Lill

Vaba õhk on tunginud kopsu katva kahe pleuralestme vahele e. tekkinud on pneumotooraks e. õhkrind. See võib tekkida trauma tagajärjel ( rindkere haav, bronhi ja söögitoru ruptuur vms), aga ka iseeneslikult. ...

Loe edasi

Kui tõsine haigus on pneumothorax spont dex

Arst pani 27 a mehele diagnoosiks parempoolne spontaalne pneumotooraks. Oli 3 päeva haiglas ja dreen oli asja nimi millega kops uuesti tööle saadi. Muidu haiglasse läks omal jalal peale perearsti poolt ...

Hille Lill

Vastas dr Hille Lill

Iseeneslik õhkrind, mis esineb mitte rindkere trauma tagajärjel, jagatakse primaarseks ja sekundaarseks. Primaarne õhkrind esineb siis, kui ei ole mingit kliiniliselt väljendunud kopsuhaigust, samas sekundaarse ...

Loe edasi


Vaata kõiki nõustamisi