Kopsu- või kurguhaigus ja selle ravi? 13.11.07 / Kopsuhaigused

Külastaja küsib:

Tere! Alustuseks, et olen 28 aastane mees ja aastaid suitsetanud (keskmiselt pakk päevas).

Räägiks ka eelneva jutu ära, kuigi see pole otseselt seotud kopsuhaigusega, kuid jutu lõpus peaks asi selginema.

Sain paar aastat tagasi päris tugeva paanikahäire, kui istusin autos ja mõtlesin pingsalt mingite tööasjade peale. Tuli kiirabi, andis mingit rahustavat ravimit ja ütles, et eks see on stressist ning et mingu ma nüüd koju ja puhaku. Sinna see asi seekord jäigi.

Kuid viimasel ajal on asjad hakkanud muutuma. 24h ööpäevas on mul kurgus mingi klimp (turse), mida nagu päris välja köhida ei anna, kuid tugevalt köhides mõned ebamäärased rögaklimbid siiski kätte saan. Hingamine on tänu sellele raskendatud ning mõni kord jääb hingamine päris kinni, õhk ei liigu enam kummaski suunas ning tunne on, et viskan kohe vedru välja. Hirm on suur, adrenaliini kogus kasvab, värisen üle kere.

Öösiti on hingamine vilistav, voodikaaslase jutu järgi tulevad mu kurgust üsna kosmilised hääled (kui norskamine välja arvata). Olen ärganud öösiti mitmeid kordi õhupuuduse peale. Kohati tekib hingamisraskuseid ka mõne kangema lõhna peale, näiteks auto aknapesuvedelik. Ning mitte nina, vaid suu kaudu sisse hingates. See hakkab kurgus kipitama ja kibelema.

Käisin perearsti juures, perearst tegi mulle mõned veretestid, mis näitavad, et vähemalt kilpnäärme tegevus on korras ning saatis mind ka kopsupilti, mis peab patoloogia välistama. Röntgen näitas, et mu süda on terve ja kopsud näevad normaalsed välja. Esialgne diagnoos - paanikahäire. Ravim - Xanax.

Nüüd siis asja juurde, miks ma Teie juurde pöördusin. Minu enda "diagnoos". Seesama klimp kurgus, kuivus kurgus, köhimine, rögatamine ning raske hingamine ongi minuarust see, mis vallandab seda paanikahäiret, umbes samasugust, nagu ma sain ka paar aastat tagasi (tollal ei jäänud muidugi hing päris kinni). Pidev sundmõtlemine kurgus toimuvale ei lase mul asjadele keskenduda ning asi võimendub lõpuks õhtul enne magamaminekut. Paar kuud ei ole praktiliselt rahulikult magama saanud minna. Jah, ravim (xanax) aitab, kuid ainult ühe asja vastu - paanikahäiret enam ei ole, suudan paremini hingamist kontrollida (ravimi mõju all olles), kuid klimp kurgus/ebamugavustunne on kurgus alles ning hingata on ikka kohati üsnagi kehva. Samuti tuleb köhides röga, hommikuti ajab köhimine mõnikord oksele, sest rögatükikesed kipuvad kurku valesse kohta kinni jääma.

Perearst pakkus mulle välja ka variandi, et see võib olla ka krooniline bronhiit ning et ma võiksin alustuseks suitsetamise maha jätta. Pole kunagi õieti proovinudki seda teha, seega ükskord on ikka esimene kord. Võtsin tema nõuannet kuulda. Nõuanne oli siiski alles paar päeva tagasi antud ja kuna käsil on alles esimesed päevad ilma suitsuta ja niimoodi lambist mingeid tulemusi oodata ei saa, siis tahaks teada kahte asja:

Kas mul tasub ikkagi kopsuarsti juurde minna. Teha mingeid teste, kontrollida mu sümptomeid. Lugedes paljusid paanikahäire, bronhiidi ja astma sümptomeid erinevatest raamatutest , olen leidnud palju sarnasusi enda probleemidega - üks asi võib põhjustada teist.
Kas on mingeid turseid vähendavaid/rögalahtistavaid ravimeid, mida ma saaksin vahepeal võtta, enne, kui ma näiteks kopsuarsti juurde aja saan? Suht kehvakene on olla ikkagi.

Loodan sügavalt, et võtate selle väikse aja lugeda mu kiri põhjalikult läbi, et saaksite vastata mu küsimustele ning et saaksime koos välja mõelda järgmise sammu.

Arst vastas:

Hille Lill

dr Hille Lill

Pulmonoloog

TÜK Kopsukliinik

Pika jutu järgnev lühike samm oleks teha hingamise funktsionaalsed uuringud ehk spirogramm, sest ka mina leian viiteid astma võimaluse esinemisele Teie kaebuste kirjelduse alusel. Kopsuarsti poole tasub kindlasti pöörduda. Tartus on etteregistreerimise telefon 7 318 911. Rögalahtistavatest vahenditest ilmselt mingit kasu loota ei ole.