kas 2 aastane võib tuberkuloosi nakatuda? 03.03.06 / Kopsuhaigused

Külastaja küsib:

Tagapõhi:Olen vanaema kelle lapselaps Kaisa on hetkel lisaks tuulerõgetele ka bronhiidis Perarsti sõnutsi "märg"bronhiit. Laps käib lastesõimes ja kodus on veel kahekuine imik.
möödunud aasta augustis käisime maal nädalaks suvitamas, septembris viidi sealt perest vanainimene Heinard Jõeäär Saaremaalt haiglasse- suri Kose kopsuhaiglas novembris. Kuna tütar oli selle teadasaamise hetkel viimast kuud rase, ei võtnud me midagi ette.
Olime kuulnud, et sünnihetkel tub. vastu vaktsineeritud lapsed ei nakatu.
Nüüd on Kaisal olnud mitmeid kõhaga kaasnevaid viirusnakkusi ja meil on mure. Mida teha edasi. Tütar on helistanud pulmanoloogile, kust on soovitatud esimese sammuna rõntgenipilti. Saarema sugulastelt võeti vereproovid ja vanasti tehti "kopsukriipsu". Millised oleksid vajalikud esimesed sammud.Lugupidamisega muretsev vanaema Aili Laak

Arst vastas:

Hille Lill

dr Hille Lill

Pulmonoloog

TÜK Kopsukliinik

Lp. proua Aili Laak
Kui Teie perel oli kontakt haigega, kes oli bakterieritaja, siis tõepoolest on õige, kui kõik kontaktsed ennast kontrolliksid ja teeksid kopsupildi, sealhulgas ka Kaisa. Vereproovide kaudu ei ole võimalik tuberkuloosi diagnoosida. Vanasti tehti kopsukriipsu e. tuberkuliintesti. See annab mõningast informatsiooni siis, kui on teada eelnevalt tehtud tuberkuliintestide tulemused. Näiteks: kui eelmine test oli negatiivne ja nüüd on positiivne, siis näitab see võimalikku nakatumist, mitte aga haigestumist. Kui eelmine test oli positiivne ja nüüd ka positiivne, siis ei saa me infot praeguse nakatumise kohta. Positiivne test jääbki positiivseks. Seega ei saa ka kopsukriipsu alusel tuberkuloosi haigestumist diagnoosida. Piisab sellest, kui tütar teeb kopsupildi, tital ju kontakti tub. haigega pole olnud. Tuberkuloos on siiski piisknakkus. Kui olete kopsupildid teinud ja need on korras, siis arvan, et muretsemiseks ei ole põhjust.
Kõike head,
Hille Lill