Köha ja klamüüdia 13.10.01 / Kopsuhaigused

Külastaja küsib:

Kannatan mitu viimast aastat köha all. Köha vaevab mind päeval, eriti rääkimise ajal.Tunnen kurgus pidevat ärritustunnet, mis ei lase rahulikult olla ega rääkida.Pöördusin kopsuarsti poole.UUringud näitasid, et kopsud on terved, samuti pole astmat ega läkakoha. Ka on mulle tehtud allergiatestid - allergiline ma ei ole. Küll aga avastati minu veres klamüüdia ja see näitaja on 160. Olen terviseajakirjast lugenud klamüdioosist kui suguhaigusest. Sooviksin sellest haigusest rohkem teada. Kas see võib olla minu ärritava köha põhjuseks?Nagu mulle öeldi, ei saa ma klamüüdiast kunagi lahti. Kas on nii?Kuidas see levib? Kas olen oma pereliikmetele ja ümbruskonnale ohlik nakataja? Kuna haigustekitaja tiiter veres on kõrge, võib nakatumine olnud väga ammu. Kas on võimalik seda sündides emalt kaasa saada? Kas ma tohiksin olla veredoonoriks?

Teid ette tänades Tiiu.

Arst vastas:

Hille Lill

dr Hille Lill

Pulmonoloog

TÜK Kopsukliinik

Kulla küsija, kui soovite rohkem teada saada klamüdioosist kui suguhaigusest, siis palun pöörduge veneroloogide poole. Kopsuhaigust tekitav bakter on lad. k. chlamydia pneumoniae, avastati suhteliselt hilja, 1985.a. On bakter nagu iga teinegi, seetõttu pole te mingi ohtlik nakataja. Oluline on, kas haigus on äge, vaibuva ägenemisega, või on infektsioon möödunud. Ilmselt viitate klamüüdiavastastele antikehadele veres, mis võivad jääda püsima pikemaks ajaks peale ägedate haigustunnuste kadumist. Me ravime siiski haigust, jälgime antikehade tiitri dünaamikat, vajadusel määrame ka klamüüdia antigeeni rögas v. kurgukaapes ja seejärel hindame kas antibakteriaalne ravi on vajalik. Ei ole õige otsustada nakatumise aja kohta tiitri suurusnumbri järgi. Puuduvad uuringud bakterite emalt kaasa saamise osas. Mulle jääb arusaamatuks, mida teie kopsuarst diagnoosis, kuna kaebate kroonilist köha, mis ei ole muutunud paari viimase aasta vältel.