sarcoidos 2 aste 21.06.05 / Kopsuhaigused

Külastaja küsib:

mul on diagnooositud sarcoidoos 2004 juuli. Avastatud rutiinse kopsupildi tegemisel, kaebsi ei olnud ega ole ka nüüd. Peale jälgimist ja muutuste mitte ilmnemisel alustasime hormoon ravi (prednisolon)alates aprill 2005. Küsimus on millest antud haigus võis tekkida (olen sõjaväelane olnud 11 aastat) vanus 31. Millised on veel võimalikud (ravid, treeningud, toitumine, reziim) meetodid mis soodustaksid paranemist. Millised on võimalused peale ravi. Täielik paranemine? Tüsistused?

Arst vastas:

Hille Lill

dr Hille Lill

Pulmonoloog

TÜK Kopsukliinik

Me ei tea sarkoidoosi tekkepõhjusi. Tegemist on healoomulise kuluga haigusega, mis tabab enamasti nooremaid inimesi. Alternatiivset ravi hormoonravi kõrval ei ole. Enamasti paranevad haiged täielikult ja seda enam I-II staadiumi korral.. III-IV staadiumi puhul võib jääda radioloogilisi muutusi. Võimalik on ka haiguse spontaanne paranemine ilma ravita ( I staadiumi korral > 50-80%, II st. 30-60%) Harva võib haigus korduda.