4 aastase lapse pidev köha 30.03.05 / Kopsuhaigused

Külastaja küsib:

Tere! Olen 4 aastase tütre ema ja väga mures, kuna mu tütar on tihti haige. Tal on pidevalt köha, selline kuiv, imelik, hooti köhib, öösiti köhib...Oleme nende köhadega arsti poole korduvalt pöördunud, perearst saatis meid röntgenisse, kus midagi ei avastatud! Oleme võtnud nii antibiootikumi (pika köha puhul) kui ka siirupeid ja nii kaua kui laps võtab rohtusid, köha ei ole, niipea, kui terveks tunnistatakse, saab paar päeva lasteaias käia, kui jälle köha tagasi:( Kuu aega tagasi võeti veenist ka verd ja avastati läkaköha (kuigi laps oli selle vastu vaktsineeritud!) ja siiani ta köhib, kusjuures peale läkaköha määrati meile ka mingi köhasiirup jne. Miski ei aita. Praegu köhib jälle päris hullusti. ma ei tea, mida teha:( Mis võiks olla pideva köha põhjus üldse? Kas sellest on üldse abi, kui käime röntgenis ja last torgitakse, veenist verd võttes? Äkki peab kuidagi teisiti uurima? Palun aidake, sest ma olen üsna nõutu!!!

Arst vastas:

Hille Lill

dr Hille Lill

Pulmonoloog

TÜK Kopsukliinik

Pideva köha põhjused lastel on korduvad uued infektsioonid, nt. lasteaeda minekul. Infektsioonikolle võib ka olla hoopiski mujal, nt. kõrvas või põskkoobastes. Seetõttu on otstarbekas minna kõrva-nina kurguarsti konsultatsioonile. Samuti võiksite pöörduda ka laste allergoloog-pulmonoloogi poole, kes kontrollib, kas pole tegemist bronhide hüperreaktiivsusega ja astmaga. Tõepoolest, ainult röntgenfilmist ja vereproovist ei ole kroonilise köha põhjuse selgitamisel abi.