bronhiit ja ravi. 20.03.05 / Kopsuhaigused

Külastaja küsib:

Lp. dr. Lill

Nakatun väga kergest ja põen sageli bronhiiti. Ka käeoleval aastal 23-24.veebr. nakatusin praegu leviva viirusega. Palavik tõisis 38o ringi ja tekkis äge köha, nohu jms. Kuna köhasiirupid, islandi sambliku "kommid", jt. looduslikud ravimid ei aitanud, määras perearst 3.03. mulle antibiootikumi Sumomedi (1 tbl. 6 päeva jooksul). Palavik langes ja köha vähenes tunduvalt, kuid jäid nn. jääknähud.
Perearst suunas kopsuarsti konsultatsioonile ja 14. 03. tehti spiromeetria. Astmat ei tuvastatud, küll aga räägiti vajadusest aidata peeni trahheiide (?võibolla eksin). Arst andis selleks otstarbeks hormooni Milfoniidi (Budenoside) inhaleerimiseks.
Pärast esimest inhalatsiooni tekkis kul hingamisteedes tugev kuumusetunne ja üleülgine tugev higistamine. Enesetunne oli paha, kuid see möödus 1,5-2 t jooksul. Kuna need nn. jääknähud olid siiski suhteliselt talutavad ja ma olen väga allergiline, siis otsustasin seda hormooni mitte enam kasutada. Olen olnud 2 korda reanimatsioonis anafülaktilise shokiga ( novokaiin, suprastiin), ja olen muutunud ettevaatlikuks igasuguste ravimite suhtes.
Praeguseks on aga minu köha intensiivistunud jälle, palavikku ei ole.
Ma vajan Teie nõuannet:
1. Kas minu reaktsioon Mifloniidile oli tavaline (mind hoiatati ainult Candida suhtes)?
2.Kas ma tegin valesti, et ei jätkanud hormooni tarvitamist?
3. Kas oleks vaja teha veel üks antibiootikumi kuur (detsmbris sain Doxycycliini, märtsis Sumamedi) või on lootust, et saan hakkama siiski nn. käsimüügi vahenditega?
4. Mida teha?
Palun vastake nii ruttu kui võimalik! Olen väga mures ja vajan nõuannet. Seda, et ma arstile pean pöörduma, seda tean, aga ootan siiski Teie seisukohta.
Lugupidamisega Silvi 66.a.

Arst vastas:

Hille Lill

dr Hille Lill

Pulmonoloog

TÜK Kopsukliinik

Tere Silvi,
Kuna vastan siiski ainult Teie poolt kirjutatud info põhjal, ilma et saaksin täiendavaid küsimusi juurde esitada, siis vastused oleksid alljärgnevad:
1.Teie reaktsioon Mifloniidile ei ole tavaline, tavalisemad on lokaalsed kurguärritusnähud, mis võivad esineda mistahes inhaleeritavale hormoonile. Samuti on ka võimalikud igale ravimile allergilised reaktsioonid tursete nahalöövete ja sügeluse näol. Minu praktikas praegu mul küll meelde ei tule, et kellelgi oleks olnud allergilist reaktsiooni inhaleeritavale hormoonile.
2. Arvan, et inhaleeritavast hormoonist oleks ehk suurem abi ärritusköha leevenduseks .
3.Antibiootikumiks ei näe näidustust, sumamed on efekti andnud, pole välistatud ka allergilised reaktsioonid ja kõrvalefektid, mis on antibiootikumide puhul enam sagedasemad.
4. Uskuge oma kopsuarsti nõuandeid.
Paranemist soovides,
H.Lill