Kopsuklamüüdia 02.09.04 / Kopsuhaigused

Külastaja küsib:

Meil firmas on möllanud juba kaks aastat kopsuklamüüdia. Kord ühel siis jälle teisel. Nii vähemat juba 7 inimesel 25-st. Kas nüüd see nakkus käibki edasi -tagasi mööda inimesi. Kas on õigus nõuda tööandjalt kõigi kontrollimist`? Muidu tekib tunne, et üks saab terveks ja teine jälle nakatab uuesti. Ise tunnen väsimust, süda läigib hommikuti aga perearsti arvates lihtsalt stress. Mida ette võtta`?

Arst vastas:

Hille Lill

dr Hille Lill

Pulmonoloog

TÜK Kopsukliinik

Kopsuklamüüdia on hingamisteede patogeen, mis võib põhjustada nii ülemiste kui ka alumiste hingamisteede haigusi alates kergest külmetushaigusest, pikemast köhast ja kuni kopsupõletikuni välja. Peab mainima, et enamus kopsuklamüüdiainfektsioone on asümptomaatilised või kerged ülemiste hingamisteede infektsioonid. Kopsuklamüüdia levikuteed ei ole täpselt teada, kuid arvatakse levivat täpselt nagu teisedki respiratoorsed infektsioonid piisknakkuse teel.
Usun, et Teie firma ei ole rohkem välja valitud kopsuklamüüdia poolt kui iga teinegi töökollektiiv. Tööandjalt õigus nõuda kõigi kontrollimist ei ole, tegemist ei ole tuberkuloosi või muu eriti ohtliku nakkusega.
Järgmine oluline punkt on kopsuklamüüdia diagnostika, mis on keeruline ja ei ole kõigi arstide poolt täpselt ühtemoodi läbi viidud. Nimelt. kui diagnoositakse veres leiduvata antikehade järgi, siis peab see olema tehtud paarisseerumites, millede võtmise vahe on 3-4 nädalat ja hinnatakse antikehade tiitrite tõusu, seega antikehade määramise järgi saab kopsuklamüüdia olemasolu hinnata takkajärgi. See on siiki diagnoosimine kaudse meetodi järgi ja sedavõrd ka ebatäpsem. Meie kopsuarstide seas kopsuklamüüdiapaanikat ei esine, ta ei ole meile tähtsam kui mistahes teine haigustekitaja, oluline on haiguse raskus, kulg ja õigeaegne haiguse ravi. Haige inimene peaks olema mõne päeva kodus, see kehtib ka viirusinfektsioonide puhul, et mitte nakatada teisi. Mistahes haigussümptoomide puhul tuleb ikka eelkõige perearsti poole pöörduda, kes korraldab esmased uuringud, Teie kaebused on mittespetsiifilised, mis võivad esineda paljude haiguste korral, sh. ka stressi puhul.