Pidev haigutamine ja hingamishäired 18.08.01 / Kopsuhaigused

Külastaja küsib:

Tere!

Mind veavavad juba kolmandat nädalat hingamishäirete sarnased vaevused: pidev haigutamine ja õhu ahminine. Tundub, nagu ei saaks tavalisest hingamisest piisavalt õhku, tunnen umbes kord minutis vajadust haigutada või hingata sügavalt sisse. Ometi ei ole mul astmataolisi vaevusi kunagi esinenud.

Samaaegselt (umbes kolm nädalat tagasi) ilmusid kehale ka sääsehammustuste sarnased sügelevad kublad (umbes 30 tk.), mis ei saanud mingitest putukatest (sääsed, kirbud jms.) tekkida, pigem näisid allergiana. Perearst määras Locoid kreemi ja allergiaravimit Zyrtec ning nüüdseks on kublad enam- vähem kadunud. Haigutamine aga kahjuks jätkub.

Kuna olen mõnikord kannatanud ka ärevushäirete all, arvas perearst, et ju on praegugi tegu lihtsalt stressiga: leidis, et need sümptomid on kindlasti närvidest ega süüvinud põhjalikumalt minu muresse.

Mõni nädal tagasi oli tõesti üsna närviline periood, ent nüüdseks on see taandunud, seega võiks arvata, et ka hingamine normaliseerub. Paraku kestab pidev õhu ahminine edasi ja on muutunud tõeliselt väsitavaks ja tüütavaks. On ju võimatu kogu aeg suu kõrvuni ringi käia ja õhku ahmida !

Kuidas Teie arvate, millest võiks olla selline õhu ahmimine ja pidev haigutamine tingitud ? Lugesin "Terviselehest", et on olemas nähtus nagu hüperventilatsioon, mis on tingitud valest hingamisest. Niisiis olen üritanud teha ka hingamisharjutusi, ent need pole vähimalgi määral aidanud.

Mida peaksin tegema, kas pöörduma mõne kopsuarsti poole (astma ?) või on arvata, et need probleemid on tingitud tookordsest närvilisest perioodist ?

Kas võib loota, et haigutamine jääb ajapikku iseenesest vähemaks või on tegu millegagi, mis nõuaks tõsisemat suhtumist ja uurimist ?

Parimate tervitustega, Teie vastukajasid ootama jäädes,

Kristi.

Arst vastas:

Hille Lill

dr Hille Lill

Pulmonoloog

TÜK Kopsukliinik

Usun, et Teie perearst on teinud vajalikud uuringud kopsuhaiguste väljalülitamiseks. Kuna Teie hingamishäired on kestnud suhteliselt lühikest aega ( 3nädalat ), siis ehk veel muretsemiseks ei ole põhjust. Kas Teie hingamishäired on seotud füüsilise koormusega, või tekivad need enamasti rahuolekus ja õhtuti. Tavaliselt inimene oma hingamise peale ei mõtle. Ärevushäire võib küll hingamisprobleeme põhjustada. Kui Teie probleemid jätkuvad, siis paluge oma perearstilt suunamist eriarsti juurde.