astma taastusravi lapsele 30.01.04 / Kopsuhaigused

Külastaja küsib:

Mida teha 5 aastase lapsega astmast tervenemiseks? Astma diagnoosi saime 3 kuud tagasi ja kohe hakkasime võtma ka singulairi ja seni õnneks kõik korras. Lasteaeda plaan laps panna alles sügisel sest senine puudumine on ennast õigustanud st laps on terve. Kisime ka soolakambris kuurina ja viibime palju õues. Mida veel ette võtta , et lapse kopsusid tugevdada? ujumine, sanatoorium? Kas on olemas ka vastavat taastusravispetsialisti, kes juhendakskontrolliks last .

Arst vastas:

Hille Lill

dr Hille Lill

Pulmonoloog

TÜK Kopsukliinik

Ei ole vastavat taastusravispetsialisti ja ei ole otstarbekas loota ainult taastusravile. Astma oma olemusekt on krooniline hingamisteede põletikuline haigus, mida saab ravimitega edukalt kontrolli all hoida. Tuleb ka kindlasti teada astma sümptomeid vallandavaid faktoreid: viirusinfektsioonid, allergeenid, füüsiline koormus, laste puhul ka naer ja nutt jne. Usun, et Teie arst on Teile sellest kõigest rääkinud, kuidas erinevates situatsioonides käituda ja missuguseid ravimeid kasutada. Kui ei ,siis paluge astmaõel kõigest sellest rääkida. Mingeid kitsendusi lapsele teha ei tohi, olen seda meelt, et laps peab saama elada igati aktiivaset elu nii kollektiivis kui ka sportides. Ujumine on igati hea ja praegusel ajal on ka võimalused mitmel pool olemas. Võin Teid lohutada sellega, et paljud lapsed nn.kasvavad oma astmast välja ja täiskasvanuna ongi terved. Praegu aga tehke kõik selleks, et see haigus eelkõige endale selgeks teha.