astma!? 19.01.04 / Kopsuhaigused

Külastaja küsib:

Tere. Olen 18 aastane. Kõik algas ammu, kui tundsin, et füüsilisel koormusel hakkasin hingeldama ja samuti pistis rinnust. Uurimiste tulemusel diagnoositi mul bronhiaalastma. Allergeenideks olid kodutolm, koduloomad ja kõrrelised. Olin 1994 aastal ka haiglaravil. Tol korral olid hood ägedad ja kasutasin hoogude puhul salbutamoli ja selle järel beclometti. Sel ajal ei tegelenud üldse spordiga. Siis aga hakkasin 1998 aastal tegelema spordiga (jooksimne, ujumine, suusatamine, jõusaal jne.) Alguses oli raske, pidevalt olid astmahood. (ravimeid enam ei tarvitanud). Algaastatel panin tähele, et kui tekib hoog, siis edasi pingutades möödub see üsna pea. Nüüdseks on asi juba tunduvalt parem. Enamus ajast ei ole mul üldse probleeme hoogudega. Aga hooajati näiteks august - september on veidi halvem ja samuti külmakuudel. Aga need hood ei ole takistava iseloomuga, pigem veidike segavad. Hingamine on kergelt raske ja vahepeal ka veidi vilisev. Selline seisund tekib kuskil 15 minutit pärast trenni algust ja kestab ca. 10- 15 minutit. Pärast poole on kõik absoluutselt korras. Veidike halvem on olla ka pärast pikka füüsilise koormuseta perioodi. Hingamislihased on mul tugevad ja kõik hingamisparameetrid üle keskmise. Kas seda saab veel lugeda astmaks ning mis seda kerget hoogu põhjustab? Mida võiks teha neil "halvematel" kuudel, et hoogu vältida? Kas astmast üldse on võimalik lahti saada n.ö väljakasvada?

Arst vastas:

Hille Lill

dr Hille Lill

Pulmonoloog

TÜK Kopsukliinik

Seda saab pidada astmaks, mis vajab korralikku kontrolli ja ravi. Hingamisparameetrid üle keskmise on vähe noore ja aktiivse inimese jaoks, need peavad olema normis või enam. Füüsiline koormus on astma sümptomeid provotseeriv faktor, soovitav on enne koormust kasutada pikatoimelist brohilõõgastit. Hingamine ei tohi olla kergelt raske ja veidi vilisev, ilmselt on vajalik ka baasravi. Pöörduge arsti poole, kes raviskeemi täpsustab ja teile kõik seletab, millal mida ja kuidas. On tore,et tegelete spordiga ja oma lapseea astmast võib tõesti välja kasvada. Ca 80%-l lapseeas alanud astma paraneb, kellest 40%-l muretu edaspidine elu ja 40%-l retsidiiv täiskasvanu eas. See aga ei tähenda, et astma olemasolevad sümptoomid ei peaks antud hetkel olema kontrolli all. Teadlik haige tunneb oma haigust ja hoiab õige raviga oma haiguse kontrolli all nii, et vaevusi ei ole. Astma puhul on see võimalik.