positiivne kopsuproov 06.06.02 / Kopsuhaigused

Külastaja küsib:

Minu seitsmeaastasel pojal läks eelmisel aastal kopsuproov positiivseks. Tegime kopsupildi, analüüsid ja käisime kopsuarstil konsultatsioonil, öeldi, et võiks ju teha ennetava ravi aga eriti ei soovita(?) Nüüd tegi lastearst uue kopsuproovi ja see läks jälle suureks. Kas me jääme igal aastal neid proove tegeme kui on juba ette teada, et nad positiivsed on, kas haigestumist on võimalik ära hoida, mis see ennetav ravi on ja kas peale seda ei ole enam haigestumisohtu? Kas tervele lapsele on mõistlik igal aastal kopsupilti teha?
Kui suur on haigestumisoht, miks just minu laps selle pisiku sai? Kui paljudel lastel on Eestis kopsuproov pos. ja kui paljud neist on haigestunud? Kas midagi oleneb ka pos. proovi suurusest?

Arst vastas:

Hille Lill

dr Hille Lill

Pulmonoloog

TÜK Kopsukliinik

Kopsuproovid jäävadki positiivseks. Ennetavat ravi tehakse tänapäeval siis, kui on teada kindel kontakt tuberkuloosihaigega. Tundub, et täpselt ei saa määrata nakatumise aega, sest selleks on vaja teada, millal proov positiivseks muutus, seega ka eelmise negatiivse proovi aega. Kogu aeg uusi proove pole vaja teha, sest ei ole vaja last allergiseerida. Seda kui paljudel lastel on proov positiivne ja kui palju neist haigestub, kahjuks ei tea, kuna lastega ei tegele. Tartus tegeleb antud probleemiga dr. Soonets lastepolikliinikus.