4 soovitust meestele: millal minna tervisekontrolli?

4 soovitust meestele: millal minna tervisekontrolli?

Tartu Ülikooli Kliinikumi meestekliiniku nädala kommentaaris annab meestearst dr Margus Punab neli nõuannet, millal ja millises vanuses peaks mees arsti külastama.

• Kõik mehed peaksid meestearsti kontrollis käima vanuses 16-18 eluaastat. Sel perioodil on võimalik avastada ja edukalt korrigeerida mitmed sugutrakti toimimist ja hiljem seksuaalelu mõjutada võivaid haiguseid.

• Kuna munandivähk on väga kiiresti arenev ja enamasti just nooremate (15-45 aastaste) meeste haigus, siis peaks selle vanusegrupi mehed regulaarselt, kord kuus, kontrollima oma munandite seisundit. Mees peaks kindlasti arsti poole pöörduma kohe, kui ta tajub mingit muutusi munandi ehituses.

• Alates 45. eluaastast peaks iga mees regulaarselt kontrollima oma eesnäärme seisundit. Esimese PSA testi alusel on võimalik hinnata mehe eesnäärmevähi riski ja selle alusel tuleks paika panna edasise regulaarse kontrolli skeem. Enam kui pooltel meestel pole vaja PSA testi teha sagedamini kui nelja aasta tagant. Varjatud tervisehäiretele viitab ka tuntav seksuaalse huvi või võimekuse langus enne 60.-65. eluaastat.

• Põhjalikuma terviseuuringu, mis peaks sisaldama kindlasti ka suguhormoonide ja eesnäärme seisundi kontrolli, võiksid läbida kõik 35-40-aastased mehed. See on vanus, kui mees on oma täisküpsuses ja enamasti veel ka terve. Sellel uuringul on mitu eesmärki. Esiteks aitaks see varakult tuvastada ja seeläbi ka mõjutada suuremaid terviseriske. Samavõrd tähtis on aga panna paika võrdluspunkt, millega kõrvutada hilisemaid kehalisi muutuseid ja analüüsitulemusi.

Allikas: TÜK Meestekliinik

Kas see artikkel oli kasulik?

Jaga

 

3 kommentaari

Sulev Tasang
20.05.14 16:27
Tere!
Jah 80% on haigekassa poolt tasutud. Aga selleks , et saada haigekassa poolt tasutud, peab mees saama perearsti käest saatekirja. Aga perearst nii sama uuringutele saatmiseks saatekirja ei väljasta. Peab mingi probleem olema. Aga seljuhul võib juba hilja olla.
Seda tean omast kogemustest.
-601
   
+620
Margus Punab
19.03.13 14:01
Ei ole. 80% Ülikooli kliinikumi meestekliiniku tööst on kaetud haigekassa poolt ja seega tuleb tasuda esmasel visiidil vaid 5 EUR suurune visiiditasu. Kui nõuate vaid üht kindlat arsti ja õe visiidist alustada ei soovi, siis tuleb kulud tõesti ise katta.
-610
   
+580
kuule M..punap
13.03.13 05:56
AGA ILMA RAHATA MEESTEL...ON JAMA KÄES!!1 pole TEIE VASTUVÕTULE ASJA ----SEE PEAB
OLEMA RIKAS MEES!1
MIKS TEIE EI SAA RAHA HAIGEKASSAST---- AGA NAISTEARSTID JU SAAVAD????
-618
   
+697

Lisa kommentaar

Saada