Madal AMH 02.05.22 / Kehaväline viljastamine

Külastaja küsib:

Tere

Alustasin sel aastal IVF ravi kuna munajuhad on läbimatud. Nüüd on selgunud ka, et AMH on alla normi 0,55. Esimene stimulatsioon jäi poolikuks kuna foliikuleid ei tekkinud nii nagu vaja ja arst arvas, et see on seotud madala AMH-ga. Teisel katsel proovisime uut skeemi ja tekkisid ka mõned foliikulid ja oli ka 1 tsüst, arst küll arvas, et tsüst vôib segada aga otsustas siiski riskida ja proovida. Tàna punkteeritigi 3 foliikulit, kuid selgus, et kõik olid tühjad. Tean, et alati ei ole igas foliikulis munarakke kuid siiski tahaks uurida, kas minu puhul võis see olla seotud madala AMH-ga või lihtsalt halb juhus? Lisaks kas AMH on võimalik ka tõsta ravimitega?

Arst vastas:

Aivar Ehrenberg

dr Aivar Ehrenberg

Günekoloog (ainult viljatusravi)

TÜ Kliinikumi Naistekliinik

Tervist,
madal AMH tase näitab, et munasarjade reservi (munarakkude arvu) kahanemist. Sageli käib selle muutusega kaasas ka munarakkude kvaliteedi langus. Munarakkude reservi ei ole võimalik taastada (suurendada). Teie vanusest lähtuvalt arvan, et rakkude mittesaamine oli pigem juhus ja soovitan jätkata üritamist. Tõsi, tuleb olla valmis, et teekond raseduseni osutub palju pikemaks, kui algselt arvasite.
Terv,
AE