DOR ning viljatusravi 08.04.21 / Kehaväline viljastamine

Külastaja küsib:

Tere!

Olen 28-aastane ning püüdnud rasestuda praeguseks 11 kuud, novembris 2020 oli üks varane (5ndl) katkemine. Edukalt lōppes rasedus lapse sünniga 2019. aasta alguses. Veebruaris 2021 vōetud analüüsides oli leiuks AMH referentsväärtusest madalam väärtus: 0,7ng/ml. Samal ajal vōeti ka hormoonanalüüsid, mil CD21 oli FSH 5,9 U/L, östradiool 332pmol/l, LH 6.2 U/L.
Märtsis 2021 teostatud ultrahelil oli näha parempoolne saktosalpinks, aprillis 2021 analüüsides CD3 FSH mârgatavalt referentsväärtusest kõrgem 17.8 IU/l, LH 5.45 IU/L, òstradiool 301.5 pmol/l.
Mulle endale tundub, et analüüside alusel vōib kindlalt diagnoosida DOR’i, vōimalik, et ka POF-i?
Kas kōrgenenud FSH ja madal AMH näitab käesoleval hetkel ka kehva munarakkude kvaliteeti? Kui tōenäoline oleks mul saada laps enda munarakkudega? Olen aru saanud, et umbunud munajuha vōib olla takistuseks ka implanteerumisel, seega oleks igal juhul vaja operatsiooni munajuha eemaldamiseks? Kas Eestis on viljatusravi arsti, kes on spetsialiseerunud just DOR’iga patsientidele?
Olen väga mures ning sooviksin vōimalikult kiiresti alustada viljatusraviga, enne kui aeg täitsa otsa saab.

Arst vastas:

Aivar Ehrenberg

dr Aivar Ehrenberg

Günekoloog (ainult viljatusravi)

TÜ Kliinikumi Naistekliinik

Tervist,
vähenenud munasarjareserviga patsientidega oskab tegeleda iga viljatusravi arst, ühtegi #1 spetsialisti Eestis ei ole. Pöörduge kliinikusse, mis on Teie elukoha lähedal.
Munarakkude arvu vähemine on tõepoolest seotud nende kvaliteedi langusega, aga Teie vanuses on prognoos rasestumisele endiselt hea.
Saktosapinksi esinemine vähendab kindlasti rasestumise tõenäosust, seda ka IVF korral. Kas selle eemaldamine on hädavajalik, arutage viljatusravi arstiga.
Terv,
AE