Nahatestid Autor: Kaja Julge

Nahatestid. Nahatestidega tehakse kindlaks, kas organism on ülitundlik ehk sensibiliseerunud teatud ainete (allergeenide) suhtes. Kasutatakse nahatorketeste ja epikutaanteste.

Nahatorketeste tehakse kas tehases valmistatud või naturaalsete allergeenilahustega. Käsivarre sisepinnale kantakse allergeenilahuse tilk ja läbi selle torgatakse nahka erilise lantsetiga nii õrnalt, et vigastatakse vaid marrasknahka. Et toiduallergeenid ei ole piisavalt püsivad, kasutatakse toiduallergia kindlakstegemiseks naturaalseid toiduaineid. Selleks torgatakse lantsett kõigepealt toiduainesse ja seejärel nahasse (ingl prickprick test). Iga torge tehakse uue nõelaga. Kui inimene on mõne allergeeni suhtes tundlik, tekib torkekohta veerand tunni jooksul väike sügelev kubel, mille ümber on punetav ala. Mida suurem on kubla läbimõõt, seda suurema tõenäosusega tekitab selle allergeeniga kokkupuude allergilise reaktsiooni. Allergiavastased ravimid (antihistamiinikumid) vähendavad torkekohal tekkivat reaktsiooni ja seepärast peaks nende tarvitamise lõpetama vähemalt 1 nädal enne uuringut.

Testide usaldusväärsuse hindamiseks kasutatakse positiivseks kontrolltestiks histamiinilahust (torkekohal peab tekkima kubel) ja negatiivseks kontrolltestiks allergeeni lahustamiseks kasutatud lahustit (kupla ei tohi tekkida). Positiivne testitulemus allergeeniga (kubel ≥ 3 mm) ei tähenda tingimata kliiniliselt väljendunud allergiat (võimalik on varjatud ehk latentne sensibiliseerumine), nii nagu negatiivne testitulemus konkreetse allergeeniga ei välista alati allergia olemasolu.

Epikutaantest ehk lapitest ehk plaastritest on hindamatu väärtusega kontaktallergia kindlakstegemisel, kuid kogub populaarsust ka toiduallergia diagnoosimisel. Aeglast tüüpi ehk rakuvahendusliku allergia korral tekib reaktsioon 2–3 päeva pärast ja seetõttu ei ole IgE-vahendusliku allergia kindlakstegemiseks mõeldud nahatorketestidest kontaktallergia korral erilist abi. Epikutaantestide tegemiseks on valmistatud erinevad allergeenide seeriad. Uuritavad allergeenid pannakse plaastrile kinnitatud alumiiniumvõi plastkambrikestes patsiendi seljale, kinnitatakse mitteallergiseeriva kleeplindiga ja jäetakse sinna 48 tunniks. Plaastri asetamise kohal ei tohi olla põletikku ja seda kohta ei tohi testimisele eelneva nädala jooksul määrida hormoonkreemiga. Süsteemseid (suu kaudu võetavaid ja süstitavaid) glükokortikoidipreparaate ei tohi enne testi kasutada 3 nädala jooksul. Plaastri äravõtmise järel on näha kõigepealt ärritusreaktsioon, kuid järgmiseks päevaks püsima jäänud nahareaktsioon on allergiast tingitud ja tulemust hinnatakse plussisüsteemis: + nõrk reaktsioon (naha punetus ja vaevu märgatav turselisus), ++ keskmine reaktsioon (punetus ja väikesed villikesed), +++ tugev reaktsioon (punetus, villikesed ja villid). Mida tugevam on tekkinud nahareaktsioon, seda suurema tõenäosusega on testitav aine allergilise dermatiidi põhjustaja.

Epikutaantestide hindamine nõuab pikemaajalist kogemust, sest oluline on eristada tõelist allergilist reaktsiooni nahaärritusest. Saadud tulemuste põhjal saab arst väga sageli anda allergikule soovitusi edasise elukorralduse suhtes, näiteks missuguseid keemilisi ühendeid oleks tarvis vältida. Toiduallergia osas saab viiteid selle kohta, millise toiduaine menüüst ärajätmisel võiks loota allergia taandumist.

Nahatestid Nahatestid Plaastritest seljal.

Nõuanded sel teemal

analüüsi tulemuste tõlgendamine

Tere! Kolmas nädal äge rögarikas köha. (1. nädal oli palavik kuni 38,5).
Pereõde laskis nüüd 18.04 teha vereanalüüsi ning ütles, et põletikku pole. Digiloos - Lymph üle normi - 48,9 (ref 20-45). ...

Marge Kütt

Vastas dr Marge Kütt

Tere

Analüüside tulemuste hindamiseks peaks nägema tervet uuringut. Üksikparameetrid ei võimalda hinnata uuringute tulemust. Saan aru, et tehtud on ainult hematoloogiline uuring ja uriini ...

Loe edasi

analüüsid.

analüüsi tulemused kas peaksin kartma
Hemogramm 5-osalise leukogrammiga

WBC

5,9
E9/L

Normivahemik: 4,1-9,7 E9/L

Neutrofiilid

2,7

Marge Kütt

Vastas dr Marge Kütt

Tere

Ma ei tea, mis põhjusel teile vereanalüüs tehtud on. Seega kartmise osas ei oska nõu anda.
Teie madalama hemoglobiini põhjus võib olla seotud foolhappe või vitamiin B12 puudusega, ...

Loe edasi

Vereanalüüs

Tere! Viimatises vereanalüüsis oli hb 117, hct 36.4, MCV 81.6, MCH 26.2, MCHC 321. Nüüdses analüüsis on parem osad näitajad, näiteks hemoglobiin. Mis on ju super! Soovitasite mõõta ferritiini näitu. Pöördusin ...

Marge Kütt

Vastas dr Marge Kütt

Tere

Madal ferritiini väärtus ja madalad MCV ja MCH väärtused viitavad tühjadele rauadepoodele. Hemoglobiini väärtus püsib siiski veel referentspiirides.
Ma kaldun teiega nõustuma, et ...

Loe edasi

Lapsel kõrge ainult ASAT näitaja, mida uurida?

Tere! Lapsel 24.02 võetud analüüs näitas ASAT kõrgendatud näitu 106 U/l (ALAT oli 26,9 U/l).
Kordusanalüüs 12.04.24 näitas ikka ASAT suuremat väärtust 98 U/l.

Kas peaks küsima lisa ...

Marge Kütt

Vastas dr Marge Kütt

Tere

ASAT on ebaspetsiifiline marker, 3-aastasel lapsel ilma täiendavate kaebusteta südameuuringute tegemiseks ei ole ta tõesti piisav näidustus.
ASAT võib suureneda ka teatud viirusinfektsioonide ...

Loe edasi

ASATi normist madalam tulemus

Tere, mida näitab ASATi normist madalam tulemus?
ALAT 9 U/l ja ASAT Alla normi 14 U/l.

Marge Kütt

Vastas dr Marge Kütt

Tere

ASAT ja ALAT väärtuste jaoks puudub tõenduspõhine alumine referentspiir, ainus hinnatav patoloogia on markeri hulga suurenemine. Seega on probleem labori referentsväärtuste väljendamises, ...

Loe edasi

Uuringu vastus

Tere, sugulasel 69a naisel analüüsis d-dimeerid üle normi 4.88mg/L
Olen väga mures

Marge Kütt

Vastas dr Marge Kütt

Tere

D-dimeeride hindamiseks peaks teadma, millised kaebused patsiendil alates detsembrist on ja mis tal on diagnoositud, samuti krooniliste haiguste olemasolu.
Ainult D-dimeeri number ...

Loe edasi

Vereanalüüs

Kas vereproov on korras.
Pöördumise põhjuseid mitu.Kassihammustatud ranne 2.Märtsil . Ranne täielikult liikumisvõimetu kõõlustes või lihastest,sest kass hammustas sügavalt täpselt sealt liikuvast ...

Marge Kütt

Vastas dr Marge Kütt

Tere

Saan aru, et tegemist on hammustustraumaga. Kuna käe pilt puudub, siis ma ei oska trauma raskust kuidagi hinnata.
Möödunud 1,5 kuud peaks tavatingimustes olema piisav, et traumast ...

Loe edasi

Vereanalüüsi näidud

Tere
Ehk oskate aidata.Kas need näidud on korras nagu arst ütleb,
laps väsib füüsilist tehes kiiremini ära
laps saab 4 aastaseks ja viimasel ajal on näidud
17.04 võetud
WBC-14,8

Marge Kütt

Vastas dr Marge Kütt

Tere

Arvan, et vereanalüüsidega seda küsimust ei lahenda. Vereanalüüsides ei ole midagi, mis selgitaks väsimuse põhjust.
Ka ei ole kumbki vereanalüüs sellisel kujul arstlikult interpreteeritav, ...

Loe edasi

D dimeerid

Tere.

Sooviksin küsida nõu.

Käisin läbi esimene ivf teekonda. Kahjuks tulemus negatiivne. Aga kuna mul on ühe analüüsi vastuse järgi AFLS, kuid tean, et seda peab kordama, ...

Marge Kütt

Vastas dr Marge Kütt

Tere

D-dimeerid väärtuses 0,8 ei ole alarmeeriv näit.
Mõistlik, et soovides rasestuda on teil raviskeemis ka clexane. Kindlasti tasub neid jätkata teile määratud skeemi järgi.
Muidugi ...

Loe edasi

Rauapreparaadid ja ferritiini tase

Tere,
Pärast synnitust 2017 a oli raud läinud väga madalaks ja sain hiljem ka teada,et peaaegu oli vaja vereylekannet, seda aga ei tehtud. Ja ka ei raagitud ,et peaksin rauda vms sooma.
Synnitasin ...

Marge Kütt

Vastas dr Marge Kütt

Tere

Saan aru, et teie probleem on vererohketes menstruatsioonides ja sellest tingitud rauapuudusest.
Kahjuks ei ole te kaasa pannud hematoloogilise uuringu tulemust, mis aitaks hinnata, ...

Loe edasi


Vaata kõiki nõustamisi