Nahatestid Autor: Kaja Julge
Nahatestid. Nahatestidega tehakse kindlaks, kas organism on ülitundlik ehk sensibiliseerunud teatud ainete (allergeenide) suhtes. Kasutatakse nahatorketeste ja epikutaanteste.
Nahatorketeste tehakse kas tehases valmistatud või naturaalsete allergeenilahustega. Käsivarre sisepinnale kantakse allergeenilahuse tilk ja läbi selle torgatakse nahka erilise lantsetiga nii õrnalt, et vigastatakse vaid marrasknahka. Et toiduallergeenid ei ole piisavalt püsivad, kasutatakse toiduallergia kindlakstegemiseks naturaalseid toiduaineid. Selleks torgatakse lantsett kõigepealt toiduainesse ja seejärel nahasse (ingl prickprick test). Iga torge tehakse uue nõelaga. Kui inimene on mõne allergeeni suhtes tundlik, tekib torkekohta veerand tunni jooksul väike sügelev kubel, mille ümber on punetav ala. Mida suurem on kubla läbimõõt, seda suurema tõenäosusega tekitab selle allergeeniga kokkupuude allergilise reaktsiooni. Allergiavastased ravimid (antihistamiinikumid) vähendavad torkekohal tekkivat reaktsiooni ja seepärast peaks nende tarvitamise lõpetama vähemalt 1 nädal enne uuringut.
Testide usaldusväärsuse hindamiseks kasutatakse positiivseks kontrolltestiks histamiinilahust (torkekohal peab tekkima kubel) ja negatiivseks kontrolltestiks allergeeni lahustamiseks kasutatud lahustit (kupla ei tohi tekkida). Positiivne testitulemus allergeeniga (kubel ≥ 3 mm) ei tähenda tingimata kliiniliselt väljendunud allergiat (võimalik on varjatud ehk latentne sensibiliseerumine), nii nagu negatiivne testitulemus konkreetse allergeeniga ei välista alati allergia olemasolu.
Epikutaantest ehk lapitest ehk plaastritest on hindamatu väärtusega kontaktallergia kindlakstegemisel, kuid kogub populaarsust ka toiduallergia diagnoosimisel. Aeglast tüüpi ehk rakuvahendusliku allergia korral tekib reaktsioon 2–3 päeva pärast ja seetõttu ei ole IgE-vahendusliku allergia kindlakstegemiseks mõeldud nahatorketestidest kontaktallergia korral erilist abi. Epikutaantestide tegemiseks on valmistatud erinevad allergeenide seeriad. Uuritavad allergeenid pannakse plaastrile kinnitatud alumiiniumvõi plastkambrikestes patsiendi seljale, kinnitatakse mitteallergiseeriva kleeplindiga ja jäetakse sinna 48 tunniks. Plaastri asetamise kohal ei tohi olla põletikku ja seda kohta ei tohi testimisele eelneva nädala jooksul määrida hormoonkreemiga. Süsteemseid (suu kaudu võetavaid ja süstitavaid) glükokortikoidipreparaate ei tohi enne testi kasutada 3 nädala jooksul. Plaastri äravõtmise järel on näha kõigepealt ärritusreaktsioon, kuid järgmiseks päevaks püsima jäänud nahareaktsioon on allergiast tingitud ja tulemust hinnatakse plussisüsteemis: + nõrk reaktsioon (naha punetus ja vaevu märgatav turselisus), ++ keskmine reaktsioon (punetus ja väikesed villikesed), +++ tugev reaktsioon (punetus, villikesed ja villid). Mida tugevam on tekkinud nahareaktsioon, seda suurema tõenäosusega on testitav aine allergilise dermatiidi põhjustaja.
Epikutaantestide hindamine nõuab pikemaajalist kogemust, sest oluline on eristada tõelist allergilist reaktsiooni nahaärritusest. Saadud tulemuste põhjal saab arst väga sageli anda allergikule soovitusi edasise elukorralduse suhtes, näiteks missuguseid keemilisi ühendeid oleks tarvis vältida. Toiduallergia osas saab viiteid selle kohta, millise toiduaine menüüst ärajätmisel võiks loota allergia taandumist.


Nõuanded sel teemal
vereanalüüs
Tere! 11k ja 18p lapse vere analüüsidest selgus, et Plt, PDW ja Eo ei ole normis, mille see võiks viidata? Kas on põhjust muretseda? Ei õnnestunud tühja kõhuga verd anda.
Plt 616 E9/L 150-450

Vastas dr Marge Kütt
Tere
Kindlasti ei ole vaja muretseda eosinofiilide arvu pärast, see on normis, tegelikud normiväärtused on 0,02 - 0,4. Samuti ei oleks madalam eosinofiilide väärtus patoloogilise tähendusega.
Loe edasi
Podagra proov jalast
Tänan Teid kiire vastuse eest.Küsiks juurde.Kas vedelik põlves välistab podagra diagnoosi või on
kliiniline pilt korras.Minul on tehtud põlvest MRT ja
ja jalalabast röntgen need ei näidanud ...

Vastas dr Marge Kütt
Tere
Probleem on selles, et laboratoorset uuringut liigesevedelikust saab teha ainult siis, kui liigeses on tekkinud vedelik ja seda on punkteeritav kogus. Vedelik liigesesse võib tekkida ...
Ferritiini madal tase
Tere!
2019 suvel tuli vereproovist välja ferritiini madal tase (3.3). Võtsin kaks kuud Ferrum Lek´i, kuid kaks kuud hiljem kontrollides oli tase langenud veelgi (2.8). Jätkasin sama ravimi manustamist, ...

Vastas dr Marge Kütt
Tere
Jääb mulje, et hoolimata korralikust rauapreparaatide manustamisest ei ole teil õnnestunud täita oma rauadepoosid, mille kaudset hindamist ferritiin võimaldab.
Oluline info, mis ...
Podagra proov jalast
Kas tehakse ka podagra proovi mis võetakse jalast.Kusihape plasmas.On pandud podagra diagnoos kuid viited sellele küsitavad.Äkki ITk või PERH.

Vastas dr Marge Kütt
Tere
Podagra diagnoosimisel kasutatakse kliinilise pildi hindamist koos radioloogilise uuringu ja labori uuringutega.
Kusihapet määratakse vereseerumist. Liigesevedeliku uuring on selle ...
Verepaksus.
Tere. Kui ma käisin vereproovi andmas... see, mis "klaasi" sisse läks olid nagu veretükid nägid välja. Mis uuring see peaks olema, et teada saada, kas veri on paks, peaks vedelam olema? Peas käivad torked, ...

Vastas dr Marge Kütt
Tere
Tavaliselt ei näe vereproov materjalina klaasis haige välja ka siis, kui näitajad on paigast ära.
Ma oletan, et kui teile tundus silmaga vaadates asi kahtlane, siis äkki oli probleem ...
Vereproov
Tere!
Mul on pikemalt köha olnud ning ei taha ära minna. Arsti ka kätte ei saa. Varasemalt aneemia olnud. Sooviksin vereproovi tõlgendust.
Plt 446 E9/L 157 - 372
Pct ...

Vastas dr Marge Kütt
Tere
Köha ja CRP väärtus 20 mg/l viitab ägedale bronhiidile, mis tõenäoliselt on viirusliku iseloomuga.
Tekitaja täpsustamiseks on võimalik teha seroloogilist uuringut verest või molekulaarset ...
Kuidas hindate raua näitajaid ?
Tere Lp. Marge Kütt,
Kuidas hindate Teie raua taseme näitajaid ? Eriti ferritiini taset, kas see liiga madal ? (näidud lisatud manusena)
Kas minu näitude puhul oleks vajalik rauda lisandina ...

Vastas dr Marge Kütt
Tere
Teie vereanalüüsis puudub viide rauapuudusele ja sellest tingitud aneemiale. Küll aga madalavõitu ferritiini väärtus annab märku sellest, et rauavarud ei ole suured. Seega igapäevaselt ...
Vereanalüüsi tulemused
Tere
Paluksin Teie abi vereanalüüsi tulemustele hinnangu andmisel.
Isik: Naine, 32a, 70kg, 177cm, mittesuitsetav, alkoholi ei tarbi, ravimeid/toidulisandeid ei tarbi.

Vastas dr Marge Kütt
Tere
Vereanalüüsidest tegelikult ei selgu teie kaebuste põhjused. Rauavaeguse ja aneemia tunnused puuduvad, ainus on piiripealne MCH, mis üksinda rauavaeguse diagnoosi ei tee.
Kui teil ...
Vereanalüüs, näitaja EO%
Tere!
Lapsel sai tehtud hemoglobiini kontrollimiseks vereproov.
Silma jäi ka vereproovi vastusest EO%, mis näitab, et on normist väljas.
Perearst ütles, et muretsemiseks pole põhjust.

Vastas dr Marge Kütt
Tere
EO% on eosinofiilide protsent veres, mis on arvutuslik parameeter.
Kui arvutuslikes on midagi paigast ära, vaatame kindlast üldarve.
Teie lapsel on Eo 0,59 E9, mis jääb ...
Mure neutrofiilide vähesuse üle
Mulle tehti kevadel 2020 hemogramm ning nüüd sügisel tehti uus hemogramm (enne operatsiooni vajalik). Kui kevadel oli verenäidud enamvähem piirides või väga vähe alla normi, siis nüüdse vastuse järgi näidud ...

Vastas dr Marge Kütt
Tere
Teie vereanalüüsis esineb tõesti mõõdukas neutropeenia ja leukopeenia. Ei saa eitada, et selle foonil on suurem oht infektsioonidesse nakatumiseks ning ka võimalus, et põdemine tuleks ...
Vaata kõiki nõustamisi