Lumbaalpunktsioon Autor: Toomas Asser

Lumbaalpunktsioon on diagnoosimisja ravimenetlus, mille korral viiakse eriline pikk nõel nimmelülide kaarte vahelt lülisambakanalis asuvasse ämblikuvõrkkelmealusesse ruumi. See võimaldab saada ja uurida peaaju-seljaajuvedelikku ehk liikvorit. Lumbaalpunktsioon on vältimatu kesknärvisüsteemi põletike, verevalumi jm orgaanilise haiguse diagnoosimisel. Nii saab määrata liikvori füüsikaliste omaduste või keemilise koostise muutusi, kuid ka uusi ühendeid, milleks võivad olla erinevad laguproduktid, mikroobid, võõrrakud jm. Normaalne liikvor on väliselt nagu selge läbipaistev vesi. Liikvorit saab diagnoosimiseks või ravi eesmärgil võtta teatud juhtudel ka ajuvatsakeste punktsioonil, mis on neurokirurgiline protseduur.

Nõuanded sel teemal

Analüüs

Mis tähendab normväärtus ja referentsväärtus

Marge Kütt

Vastas dr Marge Kütt

Tere

Ometi üks hea küsimus, tänan teid!
Referentsväärtus on igal laborianalüüsil. See saadakse nii, et väga suurel hulgal inimestel määratakse sama analüüs, leitakse keskmine, jäetakse ...

Loe edasi

Vereanalüüsi küsimus

Palun selgitust mõnede näitajate suhtes :
Minu veri
WBC 4,04
Mono % 10,1
Eo 7,9
Neut % 36
Neut 1,45
MPV 9,1
PPW 9,4
eYPR ...

Marge Kütt

Vastas dr Marge Kütt

Tere

Üksikute üldisest kontekstist välja võetud parameetritega ei saa midagi diagnoosida, mul on kahju. Tavaline hematoloogiline uuring ja üksikud kliinilise keemia parameetrid ei ole ka ette ...

Loe edasi

Mure analüüsi vastustega

Tere,

Palun analüüsidele selgitust.
Kas on tekkinud luupus ?

Marge Kütt

Vastas dr Marge Kütt

Tere

Ainult autoimmuunuuringute tulemuste alusel ei saa kindlasti luupust diagnoosida. Süsteemsete sidekoehaiguste, kaasa arvatud luupuse diagnoosimise juures omavad laboriuuringud ainult ...

Loe edasi

Vere analüüs.

Tere.
Kuidas sellist vereanalüüsi tõlgendada?
Saan aru, et rauda vähe?Saan õigesti aru?
Ja mida siis palju on?

Marge Kütt

Vastas dr Marge Kütt

Tere

Selle vereproovi tõlgendamiseks on vaja näha tervet uuringut, üksikparameetritest on siin vähe. Raua puudus võib olla üks võimalik versioon, kuid mitte ainus.

Lugupidamisega
Loe edasi

Vereproov.

Tere!

Vereproovi vastustes jäid mõned proovid (folaat,d-vitamiin,b12 vitamiin,ferritiin) "teostamata", kuna proovimaterjal hemolüütiline.Mida see täpsemalt tähendab ? Ja kas ülejäänusid samast ...

Marge Kütt

Vastas dr Marge Kütt

Tere

Tõesti, teatud laboriuuringu parameetrid on hemolüüsile tundlikud ja osad mitte. Seega võib usaldada juba tehtud uuringute vastuseid, kuid tegemata uuringute puhul tuleks anda uus vereproov.
Loe edasi

Neerud, leukotsüütide arv, halb enesetunne

Kas nende analüüside tulemusel:
eGFR 54,51 (veres)
Kreatiniin 112 (veres), 10(uriinis)
Leukotsüüdid 25 (uriinis)
on vaja pöörduda arsti poole?
Nefroloog, ...

Marge Kütt

Vastas dr Marge Kütt

Tere

Ma kaldun arvama, et uriinianalüüs ei ole teie halva enesetundega kindlas seoses. Ehk selline leukotsüütide hulk ei tähenda, et halb enesetunne oleks põhjustatud neeruhaigusest.
Kahjuks ...

Loe edasi

Analüüside tulemused

Tere! Lisasin failina oma hiljutused vereanalüüside tulemused. Sooviks teada kas tulemus on korras? Vaatan, et paar näitajat on madalad ja see teeb veidi muret.

Marge Kütt

Vastas dr Marge Kütt

Tere

Teie analüüsi tulemused on korras. RDW ei oma isoleeritult kliinilist tähendust. Neutrofiilide hulk on piiripealne, kuid sellist näitu võib esineda praegusel viiruste perioodil.
Kui ...

Loe edasi

Vereanalüüsid

Tere! Mul otseselt tervisemuresid, millele ravi pole ei esine. Põen küll kõrgvereõhutõbe, kuid korraliku raviga on see kontrolli all. Mure on aga vere näitudega. Toon mõnef näidud. Kusihape 477, mis on ...

Marge Kütt

Vastas dr Marge Kütt

Tere

Vere näitajad ei ole iseseisvad ja nendega eraldi tegeleda ei ole vaja. Vaja oleks tegeleda probleemidega, mida need peegeldavad.
Teil on ilmselt kilpnäärme talitluse häire, TSH ...

Loe edasi

Vere analüüsid

Tere!
Neli näitajad on kogu aeg paigast ära. Jään iga 3 nädalat haigeks. Kas see on omavahel seotud ja mis sellised tulemused tähendada võivad?

Marge Kütt

Vastas dr Marge Kütt

Tere

Ma peaksin nägema kogu teie vereanalüüsi, üksikuid näitajaid kommenteerida ei saa. Alustama peaks ka sellest, millisel põhjusel see uuring teile määrati.

Lugupidamisega
Loe edasi

hemoglobiin ja ferritiin

Miks hemoglobiin langeb (oli 96, nüüd 89), kui ferritiin tegelikult tõuseb (oli 6, nüüd on 8)?
Kui madal hemoglobiin on päriselt ohtlik?
Kas ootamatud pearinglused võivad olla selles staadiumis ...

Marge Kütt

Vastas dr Marge Kütt

Tere

Teil on rauavaegusaneemia, seda kinnitavad Hgb, MCV, MCH ja ferritiini madalad väärtused. Ferritiini muutus 6-lt 8-le ühikule ei ole suurenemine, vaid analüütiline variatsioon, ferritiin ...

Loe edasi


Vaata kõiki nõustamisi