1a 9k lapse kõndimine 12.10.23 / Füsioteraapia

Külastaja küsib:

Tere!
1a 9k poiss ( sünd 14.12.21 = 38+0)
Käib nüüd juba lühikest aega lasteaias.
Sel nädalal aga tegi rühmaõpetaja (kasvataja) märkuse , et laps on tasakaalutu, pole 2 jalaga maapeal, kõnnib imelikult.
Komistab, kukub
Rõhutades , et " mul on võrrelda teiste lastega"
Kodus pole ma täheldanud , et laps koperdaks või kukuks.
Isegi suve jooksul õues joostes kukkus ta vaid 2 korral.
Vahest ta küll tippab , või teeb paar sammu varvastel ja läheb täistallal tava sammuga edasi aga põhisamm on ikka täistallal.
Tippab ta siis kui on pigem erutatud seisundis, näiteks keegi tuleb koju või ta on millegi üle õnnelik , või kui tahab kõrgele näha .
Mõnikord ta on teinud küll kuidagi külgsammu ettepoole ja siis vehib ühekäega- käsi õlast tõstetud lõua juurde - nagu multifilmides kollid - arvan et jäljendab , sest kui ma ütlen palun ära lollita siis ta allub kohe korrale . - eeldan ,et siis ei saa olla tegu mõne närvi või lihas tõmblusega.
Kas selline aeg ajalt varvastel tippamine on vanuseliselt normaalne või mida mina kui lapsevanem saaksin lapse eaks teha ???
Lasteaia sisejalanõud vahetasin teiste jalanõude vastu ...
Kuna tal on ka veidi suurem jalg kui eakohane oleks siis ta sandaalid ehk võisid olla kobakad.
Jalanumber 24/25 oleneb mudelist.
Esimesed sammud tegi laps 11 ja poole kuuselt ( 1 dets 2022)
Seejärel oli ta muidugi 2 nädalat haige alguses covid ja pärast A gripp aga sama aasta jõuludel kõndis ta juba arvestatavalt .

( märgin ka et ta on pere 3 laps ja pere 2 lapsel ehk tema õel on diagnoositud sidekudede nõrks ...kas neil on ka omavaheline seos ?)

Ette tänades...

Arst vastas:

Maris Perendi

dr Maris Perendi

Füsioteraapia

Confido tervisekeskus

Tere

Aegajalt varvastel käimine on täiesti eakohane ja muretsemiseks pole põhjust.
Kindlasti mõjutavad lapse kõndimist ja liikumist riided/jalanõud, mida kannab.
Sidekudede nõrkus on geneetiline ja sellega võib kaasneda kohmakust. Enamasti on neil lastel võrreldes eakaaslastega väga hea painduvus. Oluline on võimaldada lapsel palju liikuda ja mängida, et toetada kehalist arengut. Soovitan pöörduda ka laste füsioterapeudi poole, kes saab hinnata ealisi oskusi.

Heade soovidega

Maris Perendi
Füsioterapeut