Puusaliiges 07.09.23 / Füsioteraapia

Külastaja küsib:

Tere, pöördusin seoses parema jala valuga perearsti poole. Minu paremast puusast tehti toona röntgenülesvõte 15.09.22 :

K7912 Röntgeniülesvõte vaagnapiirkonnast (üks ülesvõte) (kirjeldus)
Puusaliigeste vahemikud on tavapärase laiusega. Luude kontuurid ja struktuur on iseärasusteta.

Perearst siin kulumist ei näinud. Valu paremas jalas aga jätkus. Ortopeed soovitas teha uue ülesvõtte, kui ma oma probleemist rääkisin peaaegu aasta hiljem rääkisin. Uus ülesvõte tehti 29.08.23:

RG050201 Vaagnaluude röntgenülesvõte (otseülesvõte AP) Parem puusaliigespilu mõnevõrra ahenenud, vähene subkondraalskleroos. Vasak puusaliiges liiges oluliste muutusteta.

Tegelesin sügisel võimlemisega, suvel ujumisega. Jalg on valus nii reie sise-, välisküljel kui ka eespool. Autosse istumisel mõõdukas valu nii sise-kui välisrotatsiooni korral. Momendil teen trenni ergonoomilise rattaga. Pikemaid jalutuskäike ma pärast 2022 septembrit enam valu tõttu ette võtta ei saa. Rattasõidul hakkab mul liigese sisekülg "praksuma", tõmban jalga sissepoole ja siis praksumine lõpeb. Tagasi esmaasendisse pannes praksumine jätkub. Ja nii ma otsingi õiget kohta.

Kas ma võin rattasõiduga jätkata? Kas puusaliigese kulumise korral on raviks ainult füsioteraapia/lihaste tugevdamine?

Arst vastas:

Priit Ailt

Füsioteraapia

Tere,

Väga raske on ainult kirjelduse põhjal kindlaid soovitusi anda. Suures plaanis võib kõike teha, mis ei tekita valu ja ei süvenda kaebusi. Ei tasuks väga kinni jääda sellessse "puusaliigese kulumine", kuna see on RÖ põhjal minimaalne ja ei pruugi olla valu põhjus.

Soovitan järgmisi venitusi, mis peaks pinges piirkondi leevendama
https://www.youtube.com/watch?v=0tvd19R_z1I&ab_channel=EldergymSeniorFitness

Priit Ailt