Millist jalatuge kanda peale kipsi maha võtmist fribula tagumise otsa murru korral? 19.03.19 / Füsioteraapia

Külastaja küsib:

Tere! Väänasin veebruaris libedaga oma jala välja ja EMOs selgus ,et on fribula tagumise otsa murd.Nüüd on 4 nädalat mõõdas ja lubati kips maha võtta.Mure selline et millist jalatuge peale kipsi kanda ,sest neid on nii palju.25. märtsil pean tööle asuma ja töökoht asub Soomes aiandis.Millist ravikreemi soovitate määrida ja kuna mul leiti maost alles väike haavand ja ei tohi paljusid valuvaigistavaid tablette tarbida.Väga ootan Teilt võimaluse korral kiirelt vastust.
Lugupidamisega

Arst vastas:

Maris Perendi

dr Maris Perendi

Füsioteraapia

Confido tervisekeskus

Tere!

Teie kirjeldusest võib oletada, et murd on paranenud hästi ja täiskoormus jalale on lubatud. Tööle naasmisel on kõige mugavam variant järgmised paar nädalat toestada hüppeliiges näiteks sellise ortoosiga:
http://www.ortoosikeskus.ee/index.php?page=64&action=show_product_details&product_id=40&group_id=21
Kindlasti ei kannata see jalg veel pikki päevi kõndimist ja jalgadel olemist. Taastumine võib võtta kuni 12 nädalat. Täieliku funkstiooni taastumiseks on oluline alustada ka hüppeliigese liikuvusharjutustega ja hüppeliigest tugevdavate harjutustega.
1. hüppeliigese liigutused igasuunaliselt 10-15x
2. hüpeliigese tugevdamine igasuunaliselt kummilindiga 10-15x
3. Sääre tagumise osa venitus 2-3x 30 sek
4. Varvastele tõusud istudes/seistes 10-15x
5. ühel jalal seismine 2-3x 30sek
Video harjutustest: https://www.youtube.com/watch?v=KDjglnNIij8
Valu ja turse vähendamiseks soovitan kasutada 10-15min külmaaplikatsioone pärast harjutuste tegemist või suuremat koormust. Valu vaigistamiseks võib kasutada ka näiteks 5% Diclac kreemi.

Maris Perendi