kohutav põlvevalu 28.10.01 / Füsioteraapia

Külastaja küsib:

Austatud doktor,

olen 18-aastane tütarlaps. Nüüdseks olen juba aasta kannatanud valu põlvedes. Algas see sügisel külmade

ilmade saabudes. Mõnikord läks valu põlves nii tugevaks, et ei saanud käiagi. Kaks kuud tagasi käisin vasaku

põlvega artroskoopilisel operatsioonil. Õeldi, et kõhr on kasvanud..Põlve tehti kolm auku. Esimesed 1.5 kuud

oli kõik normaalne, põlv tundus paranevat normaalset. Siis aga hakkas mul põlv valu tegema, eriti valus oli

käies, kui mul põlvest naksud läbi käisid-nii valus oli, et oleksin meeleldi nutma puhkenud! Läksin uuesti kirurgi

juurde, kes mind opereeris.Ta ütles, et mul oli kõhr enne operatsiooni pehmenenud ja peale operatsiooni pehmenes

veelgi. Ta kirjutas mulle glükoosamiini(oi,ma ei ole kindel, et see nimetus oli, aga midagi sarnast). Tänu sellele ja

tugevatele valuvaigistajatele on valu käimisel vähenenud. Põlv valutab aga muidu endistviisi-ka puhates voodis.

Nüüd on mul valu ka teises põlves tugevamaks läinud ja arst tahab mind ka selle põlvega operatsioonile saata.

Valu on samasugune, kui oli teises põlves enne operatsiooni. Ma ei taha üldsegi minna - olen ju alles nii noor ja

mida ma siis veel 60-aasta vanuselt teen? Ei saa enam üldse käia? Ehk leidub mõni muu viis põlve ravimiseks?

Kas operatsioon on tõesti mõõdapääsmatu?

Lugupidamisega,

Reena

Arst vastas:

dr Kaidu Meitern

Ortopeed

Artrosportkliinik

Tere,Reena!

Selles eas tütarlastel esineb küllaltki sageli selletüübilisi põlvevalusid.Tegemist on tõesti liigespindu katva kõhrepõletikuga,mis tähendab kõhre pehmenemist eriti põlvekedratagumisel pinnal.Põhjuseks võib olla kasvuiga,alajäsemete kuju,ka külmetamine,reielihaste vähene toonus.Seepärast tuleks selle haiguse juures kõige tähtsamaks pidada harjutusi,sportimist,mis tugevdavad reielihaseid.See annab põlvele suurema stabiilsuse.Vältida tuleks põlvitamisi,mäest alla jooksmist,ka kükitamisi.Ravi seisneb põletiku mahasurumisest(põletikuvastased tabletid ägedas,suure valu staadiumis) ja viimase ajal laialt levima hakanud kõhre paranemist soodustav toidulisandid,mis sisaldavad glükoosamiini.NB!Läbi valu ei tohi harjutusi teha,leida sobivad harjutused.Mis puutub teise põlve opereerimisse,siis tuleb ennem kindlaks teha,kas kõhre on katki-pragunenud,fragmenteerunud(MRT uuring)Kui kõhre on ainult pehmenenud,siis artroskoopia ei anna tulemusi.

Tervenemist soovides,dr,Kaidu Meitern