kannakõõlus 21.04.04 / Füsioteraapia

Külastaja küsib:

Murdsin korvpalli mängu ajal 11.01.04 kannakõõluse, opereeriti ja pandi kokku. Olin kipsis (kuni põlveni) kuni 20.02.04. Peale kipsi tehti magnetravi ja haava määrisin Contractubex kreemiga. Käisin ka taastusravis ühel päeval ja seal näidatud harjutusi tegin kodus ise edasi. Jalg paranes minu arvates väga hästi ja märtsi lõpus hakkasin kergelt uuesti trennis käima. Treeningute ja mängude ajal oli jalg hüppeliigest toetava sidemega kinni ja veel lisaks elastikside. 06.04.2004 aastal vaatamata kõigele tundsin mängu ajal rebestust kannakõõluse piirkonnas. Ketsi jalast võttes oli ka nahk u. 2cm ulatuses rebenenud. Kõndisin omal jala traumapunkti ja seal opereeriti mind uuesti. Paigaldati uus üle põlve kips. Järgmisel päeval ütles arst, et olin rebestanud kannakõõlust ja oli olnud ka mingid liited tekkinud. Praegu olen jälle kipsis ja tahaksin küsida mõningaid asju. Kas uus rebend tekkis sellest, et läksin liiga vara uuesti mängima (teine vigastus tekkis täiesti süütus situatsioonis) või võis olla ka millestki muust? Kas Contractubex kreem on hea haavale määrida, mis ajast peaks seda nüüd tegema hakkama ja kaua seda teha tuleb? Arst soovitas iga päev kaks korda kips maha võtta ja hakata algul hästi kergelt ning tasapisi rohkem harjutada, et kõõlus kinni ei jääks. Mida arvate ja soovitate Teie? Kas peale kipsi eemaldamist on magnetravi vajalik või ei ning äkki on veel midagi mida kasutada? Kaua peaks nüüd kestma taastusravi enne sportima hakkamist? Haigla arst soovitas hoida peal seda pikka kipsi kuus nädalat ja veel alla põlve kipsi kaks nädalat. Kas selline pikk aeg on vajalik? Millised peaksid olema jalasidemed, kui hakkan mängima või kas kõõlusele on üldse olemas mingit tuge? Kuidas ja mis ulatuses üldse jalg nüüd peale teist korda taastub? Mida soovitaksite teha paremaks taastumiseks? Heameelega uuriksin ise ka asja aga ei tea kust leida selle teemalist kirjandust või artikleid. NB. Kannakõõluse valud on olnud juba viimased kolm aastat, eriti andis tunda peale rasket mängu järgmise päeva hommikul, kui kõõlused olid valusead ja jalad "kinni". Pöördusin ka perearsi poole, kuid tema arvas, et võiksin puhata ja siis läheb paremaks.

Arst vastas:

dr Kaidu Meitern

Ortopeed

Artrosportkliinik

Tere!

Uus rebend võis tekkida ikkagi uuest traumast,sest 3kuuga peks olema kõõlus kinni kasvanud,aga võis tekkida ka sellest,et kõõlus ei töötanud normaalselt(peale oppi oli selle ümber tekkinud liiteid.Kindlasti võite seda määret haavale määrida kiiremaks kinnikasvamiseks.Harjutusi ilma keha raskuseta tuleb kogu aeg teha.Spets programmid on füsioterapeutidel.Magnetravi ei tohiks halba teha,sellest teavad jälle paremini füsioterapeudid.Kui op on tehtud on Te ttervis juba füsiterapeutide,mitte kirurgide käes.Mida professionaalsemalt nad Teid juhendavad ,seda kiiremini paranete.

Kiiret paranemist soovides,ja harjutamislusti,Dr.Kaidu Meitern