Kannakõõluse vigastus 12.12.23 / Füsioteraapia

Külastaja küsib:

Reedel (ehk siis 4 päeva tagasi) astusin lahtises lumes kuidagi halvasti. Korraks tundsin parema jala kanna piirkonnas valu. Sain kõndimist jätkata, veidi nagu tuikas, aga ei hullu. Nädalavahetusel ja esmaspäeval olin kodus ja üsna vähe liikusin, polnud lihtsalt vaja. Kannakõõluse piirkond veidi valulik oli, aga toas liikumine ei valmistanud probleeme. Täna siis läksin tööle. Omajagu kõndimist ja püsti seismist. Poole päeva pealt tundsin, et kannkõõluse piirkond hakkab üha rohkem valutama. Eriti valulik oli trepist käimine. Kui olin mõne aja vahepeal istunud, siis uuesti liikuma hakates tundub kõõlus jäik või nagu krudisev. Koju jõudes näen nüüd, et vigastada saanud jalg on kõõluse ümbert paistes ( mõõdukalt). Määrisin Diclac geeliga. Mis edasi peaks tegema? Kas EMOsse minema? Kuigi vigastus juba üsna vana. Kas perearst oskab siinkohal aidata? Mis võiks olla diagnoos ja mis oleks ravisoovitused Teie poolt ?
Aitäh!

Arst vastas:

Maris Perendi

dr Maris Perendi

Füsioteraapia

Confido tervisekeskus

Tere

Ilmselt tegemist väikse kannakõõluse vigastusega. Täielik rebend vajab operatiivset ravi, häiritud on kõndimine, varvastel seista ja kõndida ei saa. Kuna nädalavahtusel kannakõõlus toas liikumist ei häirinud ja esmaspäeval saite tööl aktiivselt liikuda, usun, et EMO-sse pöördumiseks pole põhjust. Kui kahtlete, on see kõige kiirem viis abi saada. Perearsti kaudu on võimalik saada UH-uuringule, et vajadusel kindlaks teha vigastuse ulatus. Vajalik on hoiduda suuremast koormusest (ka kõndimisest), et mitte venitada kõõlust. Oluline on hoida kand varvastest kõrgemal (kõrgema kanna osaga jalanõud, kannakõrgendus vms), et kõõlus saaks paraneda. Valu ja turse alandamiseks võib kasutada lokaalset külma 3-4x päevas 10-15min. Soovitan pöörduda ka füsioterapeudi vastuvõtule.

Heade soovidega

Maris Perendi
Füsioterapeut