Lugoli joodilahuse kõrvaltoimed süljenäärmete ja lümfisõlmede turse kilpnäärme sõlmed 23.10.23 / Endokrinoloogia

Külastaja küsib:

Esmalt olin, 2022. aasta, mul oli kilpnäärme sõlm (3,5 mm), emakas müoomid ja šokolaaditsüst. Ma hakkasin ise kasutama Lugoli joodilahust üheksa kuud. Selle tulemusena kadus täielikult kilpnäärme sõlm ja jäi alles üks müoom. Kuid tundub, et kasutasin seda liiga palju ja selle kõrvalmõjuna mu süljenäärmed, kõrva all olevad lümfisõlmed ja kogu kael tursesid. Ma sain pidevalt sinusiidi patsiendiks. Minu Bartholini nääre turses ka. Selle peale lõpetasin Lugoli kasutamise. Kuid viis kuud pärast selle kasutamise lõpetamist hakkasid kilpnäärme sõlmed uuesti ilmuma ja need suurenesid kiiresti. Tundub, et mu keha vajab joodi ja ma ei saa joodilisandeid uuesti kasutada, sest minu lümfisõlmed ja süljenäärmed paistavad kohe ja ei vähene. Ma olen hiljuti Eestisse kolitud ja ma ei tea, mida teha. Palun öelge mulle, mida ma tegema peaksin?

Arst vastas:

Anu Ambos

dr Anu Ambos

Endokrinoloog

SA PERH Mustamäe korpus

Tere!
Kõigepealt soovitan pöörduda oma perearsti poole, teha kilpnäärmeuuringud (vereproov ja ultraheli) ja siis vajadusel pöörduda endokrinoloogi vastuvõtule. Endokrinoloogi vastuvõtule võib pöörduda ka otse ja ilma saatekirjata, kuid sel juhul erakliinikusse ja seal on visiit ja uuringud tasulised. Lugoli lahust ega teisi joodipreparaate enam kasutada ei tohiks. Eesti asub mere kaldal ja tõelist haigusi põhjustavat joodivaegust siin ei ole.
Tervitades,
dr. Anu Ambos.