Veresuhkru mõõtmine glükomeetriga 28.04.23 / Endokrinoloogia

Külastaja küsib:

Olen raseduse ajal saanud gestatsioonidiabeedi diagnoosi ja pean mõõdan veresuhkrut glükomeetriga nii hommikul kui pärast toidukordi.

Küsimus - miks annab glükomeeter samal ajal erinevatest sõrmedest mõõtes väga erineva tulemuse?
Näiteks hommikust paastusuhkur on olnud samal ajal erinevatest sõrmedest 4.9, 5.5 ja 6.2 mmol/l. Olen mõnel korral erinevatest sõrmedest mõõtnud, kui esimese mõõtmisega olen minu tavapäraseid numbreid arvestades väga anomaalse tulemuse saanud.
Ämmaemand ütleb, et see on normaalne ning veresuhkrur võibki ka minuti jooksul nii palju kõikuda, et saan erineva tulemuse. Minu jaoks on 4.9 ja 6.2 vahe siiski nii lühikese aja kohta väga suur - üks on normis ja teine kaugelt üle normi. Kust ma tean, millist näitu usaldada?

Arst vastas:

Anu Ambos

dr Anu Ambos

Endokrinoloog

SA PERH Mustamäe korpus

Tere!
Kahjuks ei ole glükomeeter kuigi täpne veresuhkru mõõtja ja seetõttu ei kõlbagi selle abil mõõdetud veresuhkru väärtused diabeedi diagnoosimiseks. Enamusel glükomeetritest on lubatud mõõtmisviga +/- 1 mmol/l ja Teie mõõtmise tulemused jäävadki enam-vähem selle lubatud vea piiridesse. Patsiendi omakontrolliks on glükomeeter siiski parem kui mitte midagi. Oluline on ka õige mõõtmistehnika - et veretilk oleks piisav ja satuks õigeaegselt ikka õigesse kohta. Soovitan välja kujundada kindla mõõtmisrutiini - mida kindlamad ja sisseharjunumad on liigutused, seda töökindlam on mõõtmistehnika ja õigem tulemus. Vahetevahel võitegi mitu mõõtmist teha ja võtta tulemuseks nende keskmise.
Tervitades,
dr. Anu Ambos.