Rasune näo- ja peanahk, pillid, hormoonid 04.02.23 / Endokrinoloogia

Külastaja küsib:

Tere. Olen aasta aega võtnud Slynd pille (drospirenone). Ja olen terve selle aja kimpus olnud ekstra tugeva rasueritusega (näol ja peanahal) ning see mõjutab juba minu psüühikat (antisotsiaalne)ja füüsilist enesetunnet. Pesen juuksed ära ja mõne tunni pärast on seis täpselt sama nagu enne. Saan aru,et organismis on meessuguhormooni tänu pillidele liiga palju ja sellest see alguse saab. Kas on mingit ravimit mis seda olukorda leevendaks?
Kahe hormooniga pille ma enam tarvitada ei saa (olen auraga migreeni ja võtsin neid 10 a kuniks uus günekoloog teavitas,et migreeniga neid võtta ei tohi). Kuna mul on ka endometrioos siis praegused pillid on viimane võimalus (spiraali ei soovi panna), et seda kontrolli all hoida. Konsulteerinud olen ka nahaarstiga kuid tema midagi soovitada ei osanud peale apteegishampoonide. Shampoonid kahjuks aga sisemiselt rasueritust ei vähenda.

Arst vastas:

Anu Ambos

dr Anu Ambos

Endokrinoloog

SA PERH Mustamäe korpus

Tere!
Mulle jääb veidi arusaamatuks, miks pöördute endokrinoloogi poole - ei ole ma kahjuks spetsialist ei rasuse naha, migreeni ega endometrioosi ravis. Kui Te arvate ja günekoloog sellega nõustub, et probleem võiks olla pillide androgeenses (meessughormoonide taolises) toimes, siis tuleks otsida alternatiive. Spironolaktoon on tegelikult aldosterooni antagonist, mis langetab vererõhku ja tõstab veres kaaliumi sisaldust. Tal on ka nõrk meessuguhormoonide vastane toime. Siiski tuleks Teil kõigepealt oma günekoloogiga arutada, kas Te sellist ravimit koos pillidega võtta võite. Ma ei suhtu eriti soosivalt praktikasse, kus ühe ravimi kõrvaltoimet ravitakse teise ravimiga, millel on samuti kõrvaltoimed.
Tervitades,
dr. Anu Ambos.