Glükoosi taluvuse test, PCOS ja metformiin 21.12.21 / Endokrinoloogia

Külastaja küsib:

Soovin küsida GTT tulemuste kohta. Mul on diagnoositud PCOS ehk polütsüstiliste munasarjade sündroom. Günekoloog on selle ultraheliga kindlaks teinud, ent saatis ka glükoosi taluvuse testile, mille tulemused lisasin failiga.
Arsti sõnul peaksin hakkama võtma metformiini, et tsükkel korda saada ja tulevikus rasestuda (viimast plaaniks aga alles mõne aasta pärast). Mind tegi aga murelikuks, et arsti sõnul on metformiini võtmine eluaegne. Seega soovin teada, kas saan oma näitajad korda ka ilma selleta, nt elustiili muutes.
Olen 29a, 172cm ja 58 kg. Vööümbermõõt 67cm, puusaümbermõõt 93 cm. Mõõdud on aastaid samad püsinud.
Perekonnas diabeeti olnud pole. Ka mu enda veresuhkur on alati korras olnud.
Olen füüsiliselt mõõdukalt aktiivne (10 000 sammu päevas on pigem tavaline, aeg-ajalt käin jooksmas ja jõusaalis), magusat söön mõõdukalt (nt pärast õhtusööki mõne "ruudu" šokolaadi, samas koogitükist ja jõulude ajal piparkookidest ära ka ei ütle).
Kas metformiin on tõesti ainus lahendus või saab ka ilma ravimiteta? Mis juhtub, kui ma metformiini võtma ei hakka?

Arst vastas:

Anu Ambos

dr Anu Ambos

Endokrinoloog

SA PERH Mustamäe korpus

Tere!
Need küsimused tuleks ikka günekoloogile esitada - Eestis tegelevad PCOS-iga günekoloogid. Halvim, mis juhtuda saab on see, et tsükkel ei lähegi korda. PCOS-i aluseks peetakse insuliinresistentsust, mis on pärilikult edasi antav ainevahetushäire. See pole alati omane üksnes tüsedatele füüsiliselt väheliikuvatele isikutele, vaid esineb teinekord ka saledatel ja tervislike eluviisidega inimestel (umbes kolmandi PCOS-iga naistest on normkaalus). Loomulikult on tervislikest eluviisidest ja normkaalu hoidmisest ka päritud insuliinresistentsuse puhul kasu, kuid keegi ei oska prognoosida kui palju eluviisi korrigeerimine võiks Teid aidata ja kas üksi sellest piisaks, et mõne aasta möödudes võiksite soovi korral spontaanselt rasestuda. Soovitan asja oma günekoloogiga arutada ja kui Te koheselt rasestuda ei soovi, võiks ju mõnda aega proovida, kuidas sihitud tervisemeetmed mõjuvad.
Tervitades,
dr. Anu Ambos.