Hüpotüreoosi ravi 22.11.21 / Endokrinoloogia

Külastaja küsib:

Perearsti poolt tehtud kilpnäärme analüüsidest (ainult) TSH (esmakordne määramine-varasemalt ei ole kontrollitud), mis olnud 5,51 mIU/l- sellega alustatud hüpotüreoosi ravi tbl.L-thyroxini 50 mcg x1. Samal ajal vereanalüüsides positiivne puukborrelioos ning rooja proovis Helicobakter. Alustatud lisaks Helicobakteri ravi tbl.Amoxicilliin 1000 mg x2 + tbl.Klacid 500 mg x2 + tbl.Omeprazol 20 mg x2.
Kaebused- väsimustunne.
Võtnud kolmel päeval L-Thyroxini 50 mcg. Neljandal päeval käinud erakliinikus kus tehtud uued vereanalüüsid. Siis TSH 3,14 mIU/l, FT4 14,5 pmol/l ja TPO ak 174 kU/l.
Küsimus- kas ainult TSH taseme määramisega alustatakse hüpotüreoosi ravi? Kas sellises vanuses (66 aastane naine) oleks vaja koheselt alustada ravi kui pole määratud FT4? Kas kolm päeva hiljem tehtud analüüside põhjal peaks üldse ravi jätkama?

Arst vastas:

Anu Ambos

dr Anu Ambos

Endokrinoloog

SA PERH Mustamäe korpus

Tere!
Tehtud analüüside alusel on Teil krooniline autoimmuunne türeoidiit ja selle seisundiga kaasneb tõepoolest oluline kilpnäärme alatalitluse risk. Siiski arvestades Teie vanust ei ole TSH väärtus 5,51 mIU/l piisav asendusravi alustamiseks (kui oleksite noor fertiilses eas naine, oleks teisiti). Kuna mõni päev hiljem tehtud täiendavad analüüsid olid korras, siis Te vähemalt esialgu L-türoksiini võtma ei pea. Samas ei teinud kolm päeva selle ravimi tarvitamist Teile ka kindlasti mingit kahju.
Soovitan L-türoksiinist esialgu loobuda ja korrata analüüse (TSH, FT4) 6 kuu möödudes.
Tervitades,
dr. Anu Ambos.