kipnäärme alatalitus 30.06.05 / Endokrinoloogia

Külastaja küsib:

Ema saab alatlituse ravi- võtab 1tbl 100+1tbl 50 L-türoksiini. kuna tal nägemine vilets siis juhtub vahel et võtab 2 korda ühelt lehelt. MIS SIIS SAAB KUI TA KOGEMATA PIKEMALT ÜLEANNUSTAB.kuidas see mõjub enesetundele, ja mis on üleannustamise tunnused. On kogemus ,et võttis pea kuu 50+50 .siis ei olnud midagi hullu, kosus ainult veidi.

Arst vastas:

Anu Ambos

dr Anu Ambos

Endokrinoloog

SA PERH Mustamäe korpus

Tere!
Õnneks ei too lühemaajaline üleannustamine nagu ka alaannustamine hüpotüreoosi asendusravi puhul kaasa mingeid drastilisi terviserikkeid. Kui Teie ema võtab paari kuu jooksul 150 mcg asemel 200 mcg L-türoksiini, tekib mõõdukas medikamentoosne hüpertüreoos (ületalitlus) ja sellega võib kaasneda suurem higistamine, südamekloppimine, kuumatalumatus.
Soovitan siiski ema ravimikasutust aeg-ajalt kontrollida ja vanem inimene, kellel ravimite võtmisega probleeme, võiks ka hormoonanalüüsi teha ühe korra asemel 2-3 korda aastas (eriti, kui ilmnevad mingid uued terviseprobleemid).
Tervitades,
dr. Anu Ambos.