Kuidas saab kilpnäärme alatalitusest ületalitus? 24.09.18 / Endokrinoloogia

Külastaja küsib:

2000-ndate alguses diagnoositi mul kilpnäärme alatalitlus.Ammu tehtud ultraheli kinnitas,et minu kilpnääre "kängub".Tarvitasin L-Thyroxini esmaspäeviti 200 ja teistel päevadel 150 ning olen käinud ka iga 6-kuu tagant vereproovi tegemas.Nüüd aga ,kui mu perearst oli puhkusel ja tal oli asendaja -selgus et mu alatalitlusest on äkki saanud ületalitlus.Kuidas see on võimalik? 18 aastat on mul olnud alatalitlus känguva kilpnäärmega ja nüüd äkki ületalitlus.Palun selgitage!

Arst vastas:

Anu Ambos

dr Anu Ambos

Endokrinoloog

SA PERH Mustamäe korpus

Tere!
Selles suhtes peate küll oma uuelt tohtrilt selgitust küsima. Võib-olla on tegemist lihtsalt L-türoksiini üleannustamisega? Päris võimatu alatalitluse üleminek ületalitluseks ei ole - olen paari juhtu oma pikaajalise praktika jooksul näinud. Kilpnääret kahjustava immuunreaktsiooni iseloom võib mõnikord muutuda ja blokeerivad antikehad asenduda stimuleerivatega. Siiski esineb alatalitluse muutumist ületalitluseks üsna harva, vastupidine on palju sagedasem.
Tervitades,
dr. Anu Ambos.