Mida näitab minu kilpnäärme uuring? 09.06.22 / Endokrinoloogia

Külastaja küsib:

Perearst on vereproovi alusel diagnoosinud mulle kilpnäärme alatalituse ja olen läbinud ka vastava ravimi kuuri. Kuna mu enesetunne ikkagi oluliselt ei paranenud, siis sain saatekirja ultraheliuuringusse.
Vastus sealt: Kilpnääre mõõtmetelt suurenenud: parem sagar ca 2,3 x 2,0 x 6,7 cm, maht ca 16 ml;
vasak sagar ca 2,2 x 1,6 x 6,0 cm, maht ca 10,8 ml; isthmus on ca 5 mm paksusega.
Kilpnäärme kogumaht ca 27 ml.

Kilpnäärme struktuur difuusselt ebaühtlane, lisaks mõlemas sagaras on sõlmed (dex>sin):
paremal isoehhogeensed kuni ca 9 x 6 mm (TI-RADS3), hüpoehhogeenne ca 4 mm (pigem
kolloidsõlm TI-RADS1) ja vasakul isoehhogeensed sõlmed kuni ca 7 mm (TI-RADS3). Vaskularisatsioon
normipärane. Suurenenud l/sõlmi kaelal esile ei tule.

Küsimus: Mida peaksin edasi tegema?

Arst vastas:

Anu Ambos

dr Anu Ambos

Endokrinoloog

SA PERH Mustamäe korpus

Tere!
Teha pole midagi. Ultraheliuuring kinnitab, et Teil on autoimmuunne türeoidiit - kilpnäärme haigus, mis võib tõepoost põhjustada alatalitlust. Sõlmed kilpnäärmes on väikesed, pole pahaloomulised ja punkteerida pole neid vaja. Kilpnääre on mõõdukalt suurenenud, kuid olulist survet naaberorganitele ta praegu ei avalda. Seda, kas Teil on praegu ka tõepoolest kilpnäärme alatalitlus, mis võiks olla halva enesetunde põhjuseks, näitab vereproov.
Tervitades,
dr. Anu Ambos.