mures kilpnäärme pärast 18.06.14 / Endokrinoloogia

Külastaja küsib:

Tere doktor!
Mul selline küsimus, et kas võib olla ikkagi kilpnäärme kasvaja kuigi vereproovid jäävad normi piiresse, kuid on üle keskmise kõrgemad. Sümptomid on sellised:vahest on tunne, et kõri on jäme, keha temp. on pidevalt 35-35,7, vererõhk on iseenesest langenud, sageli on üldine nõrkuse ja väsimus tunne, neelamisel tekib kõrisõlme ja lõua alla väike lott. Perearst arvas, et äkki on tegu depressiooniga, aga oma teada vist sellega eriti muret ei tohiks olla :). Kui ei ole tegu kilpnäärmega, siis millist organit võiks veel selliste sümpt. kontrollida.
Suured tänud ja päikest Teile.

Arst vastas:

Anu Ambos

dr Anu Ambos

Endokrinoloog

SA PERH Mustamäe korpus

Tere!
Kilpnäärme vähk ei mõjuta tavaliselt kilpnäärme talitlust ja seetõttu vereanalüüsi abil seda diagnoosida ei saa. Diagnoosimismeetodiks on kilpnäärme ultraheliuuring ja kui kilpnäärmes on sõlmi, siis ultraheli kontrolli all proovitüki võtmine. Kehatemperatuuri langus võib esineda kilpnäärme alatalitluse korral, kuid nagu kirjast aru saan, olid hormoonanalüüsid normis. Kilpnäärme vähk kehatemperatuuri ei muuda. Samuti ei mõjuta kilpnäärme vähk vererõhku.
Lott lõua all ei ole tavaliselt tingitud kilpnäärme suurenemisest, vaid nahaaluse rasvkoe rohkenemisest. Seega arvan pigem, et kilpnäärmeprobleemiga tegemist ei ole. Ka ühtegi teist endokriinhaigust ei oska välja pakkuda.
Tervitades,
dr. Anu Ambos.