Insuliin ja veresuhkur 22.01.14 / Endokrinoloogia

Külastaja küsib:

Tere! Olen oma keha reaktsioone toidule järginud pikemat aega. Tunnen end hommikuti erksana (ka ilma kohvita!) kui söön vähe ja valku-rasva. Nt keedetud muna, või, pähklid, muna juurviljaga, kala on väga hea minu jaoks. Teeb kõhu täis pea pooleks päevaks. Suhkrut-mett kohvi-tee sees ei tarvita. Paar hommikut katsetasin vahelduse mõttes segu, kus sees kõigele muule lisaks ka mesi ja kaerahelbed. Mee magus maitse oli tuntav, kuid arvasin, et lisatud pähklid, valgud ja rasvad hoiavad ära kiire veresuhkru tõusu. 15 min peale söömist olin väsinud (ärganud erksana peale 8 h und), külmvärinad, kerge külm higi. Ebamugav tunne, mida pole enam pikka aega kogenud.
Üldse olen täheldanud, et enamuse ajast pean vältima jahutooteid ja magusat, kui tahan end normaalselt tunda. Samas aga aeg-ajalt söödud pärastlõunane šokolaad ei tekita sellist reaktsiooni (lugesin, et šokolaad on n-ö madal glükeemilise indeksiga toit). Millal on põhjust kahtlustada, et on mingid probleemid insuliiniga, veresuhkruga? Mida arstile rääkida, milliseid küsimusi esitada ja milliseid teste küsida? (pikkus 174, kaal k6igub 58-63 vahemikus; diagnoositud ka polütsüstilised munasarjad, menstruatsioon ebaregulaarne, aeg-ajalt seedimine korrast ära, laktoositalumatus diagnoositud). Korraks mõtlesin ka toiduallergiale (mesi, teravili selle segu sees), kuid ma pole kursis, milliseid sümptomeid allergia esile kutsub. Aitäh!

Arst vastas:

Anu Ambos

dr Anu Ambos

Endokrinoloog

SA PERH Mustamäe korpus

Tere!
Võite igaks juhuks paluda perearstil ennast suhkurtõve suhtes uurida, eelkõige seetõttu, et polütsüstiliste ovaariumide sündroomiga noortel naistel on tõepoolest tervetest mõnevõrra suurem diabeedirisk. Selleks piisab tühjakõhu veeniverest. Söögijärgsed enesetundemuutused veel diabeedile ei viita, need võivad esineda täiesti normaalse veresuhkru foonil. Pigem võivad need olla seedimisprobleemide väljenduseks.
Arstile rääkige ikka tõtt ja küsige neid küsimusi, mis Teile tõepoolest muret teevad. Toiduallergia väljendub enamasti nahalööbe ja nahasügelusena, harva kõhulahtisuse või hingamisraskusena.
Tervitades,
dr. Anu Ambos.