Kõht/pankreas on "kuum" 8a, type 1 diabeeti põdeval poisil 18.12.20 / Endokrinoloogia

Külastaja küsib:

Tere.
Laps (8a poiss) aegajalt kurdab, et kogu kõhus on kuumuse tunne. Ütleb, et nii kuum, et valutab. Ei saa täpselt öelda, millest see oleneb. Meile on jäänud mulje, et pigem hommikuti või kui veresuhkur on kõrgeks läinud.
Kas suudate kirjelduse põhjal oletada, mis probleemiga võiks tegu olla? Kas on seost diabeedi ja pankreasega? Enne diabeeti haigestumist seda probleemi ei olnud.

Arst vastas:

Anu Ambos

dr Anu Ambos

Endokrinoloog

SA PERH Mustamäe korpus

Tere!
Esimene põhjus, mis pähe tuleb, on võimalik ketokehade taseme tõus veres. Mõned lapsed (ka täiskasvanud) võivad selles suhtes väga tundlikud olla. Ketokehade sisaldust saab mõõta testribadega uriinist või spetsiaalse glükomeetriga verest. Ketokehade sisaldus suureneb, kui organismis jääb väheks süsivesikuid (nn. näljaketoos) või kui jääb väheks insuliini - viimasel juhul tõuseb ka veresuhkur. Selline olukord võibki hommikuti esineda. Ketokehade vastu aitab vedelik+süsivesik+insuliin. Igaks juhuks võiks muidugi lapsel ka kõhuorganite ultraheliuuringu ära teha, et tõsisemat patoloogiat välistada ja lapse diabeediarstiga nõu pidada. Mina tegelen siiski ainult täiskasvanutega ja laste diabeedi osas on mul vähe kogemusi.
Tervitades,
dr. Anu Ambos.