TSH tõus 01.04.12 / Endokrinoloogia

Külastaja küsib:

Tere!

2010 diagnoositi UH-s muutused kilpnäärmes, mis võisid viidata autoimmuunsele türeodidile. TSH näit oli siiski normi piires. 2011 juunis käisin endokrinoloogi juures, kes tuvastas, et näit oli tõusnud tiba üle 4. Kuna soovin rasestuda kirjutas ta välja L-Thyroxine 50 mikrogrammi. Kolme kuu pärast tehtud kordusanalüüs näitas, et TSH oli langenud alla 2. 2012 alguses mõõdeti taas TSH-d ning näit oli 2,23. Kõik muud verenäidud on korras. Kuna TSH tase siiski pidevalt tõuseb kas peaksin taas endokrinoloogi juurde pöörduma? Kas on lootust, et TSH tõus kunagi loomulikul teel peatub? Kas saan midagi ette võtta selleks, et tõus peatuks?

Arst vastas:

Anu Ambos

dr Anu Ambos

Endokrinoloog

SA PERH Mustamäe korpus

Tere!
Et Teie probleemides selgusele jõuda, oleks vaja teada ka kilpnäärmevastaste antikehade tiitrit. Kui tiiter on kõrge, kinnitab see autoimmuunse kilpnäärmehaiguse diagnoosi ja sel juhul soovitaksin L-türoksiini siiski jätkuvalt edasi tarvitada. Kui antikehade tiiter on madal ja praegu rasestuda ei soovi, võib proovida ka L-türoksiini ära jätta. Kui 3-4 kuu mõõdudes peale ravi katkestamist TSH taas üle normi tõuseb, võib ravi taas jätkata. Teie ise kahjuks suurt midagi teha ei saa. Jälgimisel võite olla ka oma perearsti juures (kord aastas teeb ta TSH ja vajadusel ultraheliuuringu), kui tekib probleeme, suunab ta Teid endokrinoloogi vastuvõtule.
Tervitades,
dr. Anu Ambos.