Kõrge insuliini tase 24.02.11 / Endokrinoloogia

Külastaja küsib:

Tere!
Külastasin eelmise aasta sügisel endokrinoloogi, kes ütles, et veresuhkur normis, aga insuliini tase organismis kõrge. Diabeeti ei diagnoositud, aga kirjutati välja Metforali kuur (olen 165 cm ja 80 kg). Arsti sõnul ei lase kõrge insuliini tase organismil normaalset kaalu saavutada, ükskõik mida/kuidas söön või kui palju trenni teen. Peale kahekuulist kuuri lõpetasin rohu võtmise, kuna see ei mõjunud ja kõrvalmõjud (iiveldus) muutusid väljakannatamatuks. Mulle jäi arusaamatuks, miks kirjutati diabeetikute ravimit. Kas kõrge insuliini tase viitab algavale diabeedile ja ilma ravimita kehakaalu normi saada polegi võimalik?

Arst vastas:

Anu Ambos

dr Anu Ambos

Endokrinoloog

SA PERH Mustamäe korpus

Tere!
Metformiin ei ole kindlasti kaalu langetav ravim, seega pole seda toimet temalt mõtet ka oodata. Kaalu tuleb ikka traditsiooniliste vahenditega - dieet ja füüsiline koormus - langetada, eriti Teie vanuses.
Normist kõrgem insuliinitase võib viidata organismi suhtelisele insuliinitundetusele ja see on sagedane ülekaalu kõrvalnähe. Ülekaalulistel inimestel on kindlasti normkaalulistest suurem risk haigestuda 2. tüüpi suhkurtõppe, kuid Teie vanuses ma seda siiski veel tõenäoliseks ei pea. Metformiini on mõnede teadlaste ja arstide poolt soovitatud kasutada ka ennetava ravina, kuid ükski ravijuhis seda siiski ette ei näe. Kahju ravim Teile kindlasti ei teinud. Ometi arvan, et tervislikud eluviisid ja kaalulangetamine on Teie vanuses parem ennetus kui mistahes ravim.
Tervitades,
dr. Anu Ambos.