Pikkus 31.10.10 / Endokrinoloogia

Külastaja küsib:

Tere, olen 12-aastane tüdruk, ja olen 143cm pikk. vanemate pikkus on 162 ja 172 (lühikesed). Koolis pidevalt öeldakse midagi mu pikkuse kohta - et ma olen liiga lühike. Tahaksin natukene pikem olla nii, et oleksin oma eakaaslastega umbes samal maal. Ma olen kuulnud ka kasvuspurdist, et kõigil on erineval ajal jms, aga ma olen mures, kuna ma kasvan aastas väga vähe, kahe viimase aastaga 10cm. Olen kuulnud, et kui 12-13 aasta vahel ei ole olulist kasvamist olnud, siis tuleb arstile minna :(.
Kas ma peaksin mingeid toitaineid rohkem sööma?

Arst vastas:

Anu Ambos

dr Anu Ambos

Endokrinoloog

SA PERH Mustamäe korpus

Tere!
Kahjuks söömisega kasvuprobleemi ei lahenda. Soovitan koos ema või isaga kõigepealt perearstile pöörduda, kes hindab Sinu pikkust võrreldes eakaaslastega ja teeb tõenäoliselt ka mõned analüüsid kilpnäärmehaiguse ja teiste krooniliste haiguste välistamiseks. Vajadusel suunab ta Sind edasi lasteendokrinologi juurde, kes teeb juba põhjalikumad uuringud.
Sinu vanemad on küll keskmisest lühemad, kuid mitte haiguslikult lühikasvulised. Kui Sul pole veel menstruatsioonid alanud, on Sinu kasvuprognoos lähiaastatel päris hea (tõenäoliselt saabubki kasvuspurt) ja lõppkasvult saavutad enam-vähem oma ema pikkuse.
Tervitades,
dr. Anu Ambos.

Kas see arutelu oli kasulik?

Nõuanded teemal: Endokrinoloogia

Pikkus

Tere
Sain 2 nädalat tagasi 15 ja olen 170cm pikk. Teised klassis on 176cm ja rohkem. Ema pikkus on 165 ja isa oma 183. Kas mul on lootust pikemaks kasvada ja kas minu pikkus on normaalne vanuse kohta?

Anu Ambos

Vastas dr Anu Ambos

Tere!
Pikkus on vanuse kohta normaalne ja suure tõenäosusega tuleb ka vähemalt 10cm juurde. Muretsemiseks pole põhjust, kasvuspurt on tõenäoliselt veel ees.
Tervitades,
...

Loe edasi

kas pärast menstruatsiooni algust kasvab veel?

pikkus

Anu Ambos

Vastas dr Anu Ambos

Tere!
Peale menstruatsioonitsükli käivitumist suuremat pikkuskasvu lisandumist prognoosida ei saa - suguhormoonide tase on nii kõrge, et toruluude kasvutsoonid hakkavad sulguma. Mõned sentimeetrid ...

Loe edasi

Pikkus

Olen 17aastane noormees ning mu pikkus on hetkel 195-196cm, viimased 10cm on tulnud aasta jooksul, kuid mul on tunne, et ma kasvan veelgi. Ei tahaks saada 2 meetrit täis, kas kuidagi oleks võimalik kasvu ...

Anu Ambos

Vastas dr Anu Ambos

Tere!
Sinu pikkus sõltub eelkõige pärilikkusest ja selles mõttes on mõistlik vaadata oma vanemaid. Kui oled pikakasvuliste vanemate laps, on loomulik, et Sinust tuleb pikk mees. Arvan, et edaspidi ...

Loe edasi


Vaata kõiki nõustamisi

Ei saanud vastust? Küsi arstilt: