Kilpnäärmele spetsialiseerunud endokrinoloog 12.11.09 / Endokrinoloogia

Külastaja küsib:

Tere,
uuriksin, kas Tallinnas on mõni endokrinoloog enam spetsialiseerunud kilpnäärmehaiguste ravile ja diagnostikale või tegelenud selles valdkonnas süvitsi uurimistööga? Samuti sooviksin teada, kas Eestis on võimalik katsetada ka T4 ja T3 kombineeritud raviga?
Vastuse eest tänades,
Kati

Arst vastas:

Anu Ambos

dr Anu Ambos

Endokrinoloog

SA PERH Mustamäe korpus

Tere!
Eesti on väike ja endokrinolooge on meil vähe. Otseselt kilpnäärmehaigustele spetsialiseerunud nn. türeoidolooge Eestis ei ole. Uurimistööd on siiski tehtud ja nimetada võiks näiteks dr. Eve Kelku ITKH-st, tema kitsamaks valdkonnaks on siiski eelkõige kilpnäärme pahaloomulised kasvajad.
T4/T3 kombinatsiooniga asendusravi mõned patsiendid saavad. Vaba T3 on saadaval preparaadina, mille nimeks on liothyronin. Kui tegemist ei ole kilpnäärmevähi patsiendiga, ei ole sellel preparaadil haigekassa soodustust. Tavaliselt toodavad kudedes paiknevad spetsiifilised ensüümid deiodinaasid türoksiinist siiski piisavalt trijoodtüroniini ja asendusravist L-türoksiiniga(T4) piisab.
Tervitades,
dr. Anu Ambos.